107,6 FM

Piotr Kuczera: Samorządy sprawdziły się przez 30 lat, choć reforma miała iść znacznie dalej

Samorządy sprawdziły się przez 30 lat, choć reforma miała iść znacznie dalej – mówił w Radiu eM Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląski Związek Gmin i Powiatów. Pojutrze (27.05) 30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych w III RP.

Jak przypomniał gość „Rozmowy poranka”, w czasach Polski Ludowej decyzje w sprawach lokalnych zapadały w Warszawie. Podkreślił, że przez 30 lat samorządom udało się zrobić bardzo dużo, z czego nie zawsze mieszańcy wystarczająco zdają sobie sprawę.

Piotr Kuczera zauważył, że w początkach odnowionego samorządu terytorialnego, mimo braku przepisów, było dużo dobrej woli i spontaniczności, co powodowało, że szybko rozwiązywano rozmaite problemy. Potem jednak nastąpił przyrost biurokracji i stała tendencja do przekazywania samorządom kolejnych zadań do realizacji bez przekazywania środków, zagwarantowanych przez konstytucję. Jednym z najpoważniejszych problemów z tego wynikających jest dziś finansowanie oświaty.

Prezydent Rybnika podkreślił, że 1 stycznia 1999 stworzono model samorządu, który dziś funkcjonuje, a dzięki któremu samorząd jest silny; było to m.in. utworzenie mniejszej liczby większych województw. Natomiast nie doprowadzono do końca planu likwidacji urzędów wojewódzkich i przekazani och kompetencji samorządom. Jak ocenił Piotr Kuczera, do dziś trwa cicha rywalizacja między organami szczebla centralnego i samorządami.

Z okazji 30-lecia restytucji samorządów, dziś (25.05) w południe abp Wiktor Skworc odprawi w intencji samorządów Mszę św. w katowickiej katedrze, zamówioną przez Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy