107,6 FM

Pielgrzymka piekarska. Uczestnicy w swoich domach

W sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w ostatnią niedzielę maja mogli pojawić się tylko nieliczni. By umożliwić mężczyznom archidiecezji uczestnictwo w pielgrzymce, Msza św. była transmitowana.

Radio eM, Radio Katowice, TVP Katowice i TVP Polonia relacjonowały przebieg spotkania w Piekarach. Oprócz tego w Eucharystii można było uczestniczyć za pośrednictwem transmisji na YouTubie. Z możliwości "uczestnictwa na odległość" skorzystała m.in. rodzina Piontków z Chorzowa. Andrzej co roku udawał się do sanktuarium - pieszo lub na rowerze. - W tym roku to taki substytut, w telewizji nie da się poczuć tej atmosfery, tej bliskości z Matką - zauważył z lekkim żalem. Wspólnie z żoną Ewą i córką Magdą zasiedli przed ekranem. - Czekamy na słowo abp. Grzegorza Rysia - mówiła Ewa. - Podobało mi się, że abp Wiktor Skworc wspomniał o sytuacji pandemii i zakusach, by wykorzystać ją do przywrócenia niedziel handlowych. Dobrobytu nie można odbudowywać kosztem likwidacji wolnych niedziel - zgodził się Andrzej. Jego zdaniem, ważne były także uwagi odnośnie ekonomicznej ochrony najsłabszych i sprawiedliwego rozłożenia ekonomicznych skutków kryzysu.

Oboje z Ewą uważają, że słowo abp. Rysia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na Maryję jako najdoskonalszą uczennicę. - Jesteśmy przyzwyczajeni do skupiania uwagi na Maryi. Zatrzymujemy się na Niej, jako naszej pośredniczce. A przecież Ona ma nas prowadzić dalej, do Chrystusa. Z Niej mamy brać przykład jak stać się uczniem Jezusa - mówiła za abp. Rysiem Ewa. - Zapamiętałem również słowa, by wyjść poza obszar komfortu, dostrzec tego, który jest obok nas. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to znaczy, że nie jesteśmy wystarczająco wpatrzeni w Chrystusa - dodał Andrzej. - Mamy nabrać Ducha i podnieść głowy, moim zdaniem to wezwanie na dzisiejsze czasy - zauważył. Jego zdaniem ważne były również słowa o doświadczeniu wspólnoty. - Arcybiskup słusznie zauważył, że nas ochrzczonych łączy wspólny kod, wychowani w jednej kulturze mówimy tym samym językiem, to nasza tożsamość - mówił Andrzej.

Przypominamy, że czekamy na zdjęcia naszych Czytelników, na których uwieczniliście swoje uczestnictwo w Piekarach. Szczegóły znajdziecie tu: Podziel się zdjęciem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama