107,6 FM

Prof. Tomasz Kubin: Po szczycie UE każdy ogłasza swój sukces

Po szczycie UE każdy ogłasza swój sukces - mówi politolog dr hab. Tomasz Kubin prof. UŚ.

Prof. Tomasz Kubin: Po szczycie UE każdy ogłasza swój sukces
Radio eM

Goszczący w „Rozmowie poranka” dr hab. Tomasz Kubin zauważył, że taka jest natura Unii Europejskiej i udziału w niej poszczególnych państw, że po niezwykle trudnym szczycie dotyczącym podziału gigantycznych środków budżetowych, politycy zarówno unijni, jak i z poszczególnych krajów, prezentują osiągnięty kompromis jako korzystny dla siebie. Tym bardziej, że okres pandemii podkopał wśród mieszkańców UE zaufanie do jej instytucji.

Jak wyjaśnił Tomasz Kubin, nowością w Unii Europejskiej jest projekt wyemitowania przez Unię obligacji, z których będzie sfinansowana pomoc dla krajów dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii. Skorzystają na tym przede wszystkim kraje południowej Europy. Opór Holandii i kilku innych krajów wynikał z ich obaw o to, że Południe może zbyt łatwo „przejeść” pieniądze, stąd naciski na uzależnienie wypłaty tych środków od przeprowadzenia reform w tych krajach.

Gość Radia eM zwrócił uwagę, że w końcowym dokumencie zapisy dotyczące powiązania wypłaty uzgodnionych środków z praworządnością i osiąganiem celów klimatycznych są dość ogólne i teraz wszystko będzie zależeć od interpretacji i decyzji instytucji unijnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy