107,6 FM

Pyrzowice. Rafa koralowa w bagażach turystów z Meksyku i Dominikany

Chcieli przywieźć z wakacji wyjątkową pamiątkę, zostaną ukarani. Turyści wracający z Meksyku i Dominikany zostali skontrowali przez funkcjonariuszy Śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. W ich bagażach znajdowały się fragmenty rafy koralowej.

Rzecz miała miejsce na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Mówi  nadkomisarz Grażyna Kmiecik z izby administracji skarbowej w Katowicach:

Fragment rafy koralowej z Dominikany ważył 2,5 kg -  a koralowiec który ukryty był w bagażu turysty z Meksyku, był o 100 gram cięższy.

Koralowce rafotwórcze objęte są ścisłą ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także Konwencją Waszyngtońską (CITES). Konwencja ta reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zgodnie z przepisami  próba nielegalnego wwozu ginącego gatunku, chronionego przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest przestępstwem. Przed wyjazdem w egzotyczne zakątki, warto sprawdzić jakich towarów nie można przywozić na terytorium Unii Europejskiej bez odpowiednich zezwoleń.

Przywiezione okazy rafy koralowej zostały zatrzymane do sprawy karnej. O wysokości kary zdecyduje sąd.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama