107,6 FM

Andrzej Dziuba: Wierzę w dobrą wolę rządu w rozmowach z samorządami o KPO

– Wierzę w dobrą wolę rządu w rozmowach z samorządami o KPO – zadeklarował na antenie Radia eM Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów. Wczoraj (5.05) odbyło się spotkanie grupy roboczej samorządowców z rządem w tej sprawie.

Jak powiedział Andrzej Dziuba, niepokój samorządów lokalnych budził zapisany w pierwszej wersji Krajowego Planu Odbudowy podział środków na pożyczki i bezzwrotne granty. Podkreślił, że to oznaczałoby, że wielu miejscowości nie byłoby stać na skorzystanie z takich pożyczek, bo nie pozwoliłby na to stan ich finansów. Jednak, jak zauważył, w wersji KPO wysłanej (30.04) przez rząd do Komisji Europejskiej nie ma już takiego zapisu, co napawa go optymizmem i przekonaniem, że rząd poważnie traktuje samorządowców. Prezydent Tychów wyjaśnił też, że samorządowcy chcą, aby komitet monitujący, który ma być powołany do kontroli wydawani środków z KPO składał się w trzech równych częściach z przedstawicieli: samorządu, rządu oraz organizacji pozarządowych i pracodawców.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM podkreślił, że Tychy należą do miast, które mają dobrą sytuację finansową i m.in. bardzo niskie bezrobocie, więc nie odczuły kryzysu z powodu pandemii. Miasto pomaga natomiast branżom, które w szczególny sposób dotknęło zamrożenie gospodarki. W oczekiwaniu na otwarcie gastronomii, Rada Miasta przyjęła przed tygodniem (29.04) uchwałę zwalniającą przedsiębiorców z części opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w pubach i restauracjach. Urząd miasta szacuje, że ta ulga uszczupli budżet miasta o ok. 120 tys. złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.