107,6 FM

Andrzej Płonka: Samorządowcy boją się centralizacji służby zdrowia za sprawą Krajowego Planu Odbudowy

Samorządowcy boją się centralizacji służby zdrowia za sprawą Krajowego Planu Odbudowy – taką opinię wyraził w Radiu eM Andrzej Płonka, starosta bielski, prezes Związku Powiatów Polskich. Podkreślił, że trwają niełatwe rozmowy z rządem o ostatecznym kształcie KPO.

Jak zauważył Andrzej Płonka, obawy samorządowców w zapisach rządowego projektu KPO budzi przede wszystkim ewentualne skierowanie do samorządów lokalnych środków inwestycyjnych w postaci pożyczek, które trzeba będzie spłacać i których wpisanie do budżetów może być niemożliwe dla niejednej miejscowości. Wśród innych niepokojących spraw wymienił umieszczenie przez rząd w projekcie KPO wysłanym do Brukseli zapisu o centralizacji szpitali, a także sprawę utworzenia komitetu monitującego realizację KPO. Jak wyjaśnił, strona rządowa chce sama powoływać jego skład spośród osób m.in. zaproponowanych przez partnerów samorządowych.

Gość „Rozmowy poranka” powiedział, że w Krajowym Planie Odbudowy powinny być mądrze zagospodarowane środki m.in. na drogi, czy transport zbiorowy. W tej ostatniej sprawie zarzucił wpisanie w projekt inwestycji w autobusy elektryczne, które – jak zauważył – są znacznie droższe niż np. napędzane gazem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy