107,6 FM

Rybnik. Rusza Letnia Strefa Kultury

Rodzinna strefa sztuki i relaksu z animacjami, leżakami i muzyką powstanie w lipcu i sierpniu na Placu Jana Pawła II przed bazyliką św. Antoniego - to jedna z propozycji na spędzenia lata w Rybniku.

Plac przed bazyliką św. Antoniego przyciąga rodziny z dziećmi fontanną i placem zabaw. W wybrane dni wakacji Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach stworzy w tym miejscu rodzinną strefę sztuki i relaksu z animacjami, leżakami i muzyką. Chętnym zaproponowane zostaną zabawy i warsztaty dla dzieci oraz muzyczne występy na podeście, który mieści się na terenach zielonych między pl. Jana Pawła II, a placem zabaw. Atrakcje zaplanowano  4, 10 i 31 lipca oraz 1, 28 i 29 sierpnia.

To jedna z propozycji "Letniej strefy kultury", szykowanej na lato w Rybniku. Na rynku, w okolicach bazyliki, w strefie Juliusza oraz na kampusie przez dwa wakacyjne miesiące będzie można uczestniczyć w artystycznych spotkaniach. Czekają koncerty, animacje, warsztaty, plenerowe dyskoteki, prelekcje i pokazy.

Rynek ma zapełnić się restauracyjnymi ogródkami. Dla widzów zostanie tam też ustawiona scena, na której w każdą sobotę i niedzielę wakacji od 18.00 do 20.00 odbywać się będą minikoncerty lokalnych grup. W lipcu wydarzenie koordynować będzie Teatr Ziemi Rybnickiej. W tym czasie zagrają m.in. 6na6, The Farsk, Stonehenge, Fuzja i Lotharsi. W sierpniu za przedsięwzięcie, obejmujące  organizację koncertów m.in. mażoretek, orkiestr i dj’ów, odpowiedzialny będzie Dom Kultury w Rybniku-Niedobczycach.

Na kampusie w sierpniu ma odbyć się m.in. ROW Car Show, czyli wydarzenie motoryzacyjno-kulinarne ze zlotem foodtrucków (6 – 8 sierpnia), widowisko upamiętniające 100. rocznicę III Powstania Śląskiego (14, 15 sierpnia) i Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego połączony z festiwalem piwa (21,22 sierpnia). Na zakończenie wakacji w planach jest tam organizacja... „Rybnickiej Majówki – Sierpniówki” (28, 29 sierpnia) - ponieważ tradycyjna majówka została przełożona na później na obowiązujące przepisy, uniemożliwiające wtedy organizację imprez masowych.

Atrakcje zostaną też przygotowane w "Strefie Juliusza". Ulica Klasztorna, która zostanie czasowo zamknięta dla ruchu, w każdą sobotę i niedzielę wakacji zamieni się w zielony ogródek letni, a w wyznaczone soboty – w miejską plenerową dyskotekę. Wysokie kasztanowce ochronią ogródek przed rażącym słońcem i jednocześnie stworzą wyjątkową atmosferę. Na ulicy ustawione zostaną drewniane domki gastronomiczne, palety, leżaki i pufy. Zarząd Zieleni Miejskiej zadba o wystrój (donice z roślinnością, oświetlenie), Rybnickie Służby Komunalne uporządkują teren. Na ul. Klasztornej Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach pięć razy zorganizuje „silent disco” (17, 24 i 31 lipca oraz 7 i 14 sierpnia). To wydarzenie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jak sama nazwa wskazuje, impreza jest cicha –  ale tylko dla osób trzecich. Każdy uczestnik otrzymuje na wejściu bezprzewodowe słuchawki, a na imprezie zazwyczaj gra dwóch lub trzech DJ’ów. Każdy uczestnik może wybrać, którego DJ’a w danym momencie chce słuchać.

W strefie Juliusza rybnickie muzeum zorganizuje ponadto cykl prelekcji i wystaw. Wystawy, prezentowane w pomieszczeniach dawnego Szpitala, będą poświęcone tematowi rybnickiego szpitalnictwa: „Wojny Rybniczan” (to wystawa poświęcona aspektom  życia ludzi, których losy splotły się z realiami II wojny  światowej), „W cieniu wielkiej płyty” (to fotograficzna wędrówka po Rybniku w czasach powojennej Polski i wielkiego rozwoju urbanistycznego), „Rybnickie szpitale w ikonografii” (to przegląd wybranych fotografii dokumentujących funkcjonowanie pięciu kompleksów szpitalnych z terenu Rybnika).

 Muzeum przygotuje także prelekcje w klimacie lekarskim. Dyrektor Muzeum w Rybniku, dr Bogdan Kloch przypomni przeszłość i etapy powstawania Szpitala Juliusz, opowie o dziejach miejsc otaczających szpital oraz przybliży dzieje rybnickiego szpitalnictwa, którego bujny rozkwit przypadał na okres pomiędzy połową XIX wieku, a drugą połową wieku XX.

 8 sierpnia, w ramach Letniej strefy kultury, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” zorganizuje też spacer, który zakończy się kinem plenerowym w strefie Juliusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama