107,6 FM

Bułgarski minister zdrowia: Gdyby zaczęto od szczepień starszych osób można było uratować 10 tys. ludzi

Gdyby poprzedni rząd Bułgarii, wzorem innych państw unijnych, dał pierwszeństwo w szczepieniach przeciw Covid-19 osobom starszym, moglibyśmy uratować życie 10 tys. osób - powiedział w środę w parlamencie minister zdrowia Stoiczo Kacarow.

"W ciągu pięciu miesięcy szczepiono młodych, sportowców, pracowników korporacji, a najbardziej narażonych zostawiono na końcu. Mogliśmy uratować życie 10 tys. osób, gdyby postąpiono wzorem innych państw unijnych, które dały pierwszeństwo osobom starszym" - podkreślił szef resortu zdrowia.

Minister przypomniał, że w pierwszym roku pandemii w Bułgarii odnotowano o 26 tys. zgonów więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Kacarow ostrzegł również, że zdaniem ekspertów w Bułgarii we wrześniu należy się spodziewać kolejnej fali epidemii Covid-19, która będzie możliwa głównie z powodu powolnego tempa kampanii szczepień przeciwko tej chorobie.

Obecnie w Bułgarii zaszczepionych dwoma dawkami jest 16,2 proc. populacji. Szczepionki są dostępne, lecz połowa ludności obawia się ich przyjmowania. Takiej postawie sprzyja to, że od czerwca liczba infekcji utrzymuje się na niskim poziomie, chociaż w ostatnim czasie krzywa zakażeń zaczęła znów powoli rosnąć.

Kacarow poinformował, że do końca lipca będzie trzeba zniszczyć 22 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, którym skończył się termin ważności.

Zdaniem ministra, dodatkowym czynnikiem ryzyka, które zwiększa prawdopodobieństwo kolejnego kryzysu zdrowotnego jest zły stan bułgarskiej służby zdrowia. Przekazał, że rząd przeznaczył 130 mln lewów (305 mln zł) na unowocześnienie wszystkich 128 oddziałów dla chorych na Covid-19 w kraju.

Bułgarski rząd postanowił też w środę przedłużyć do 31 sierpnia związany z epidemią stan nadzwyczajny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama