107,6 FM

Abp Wiktor Skworc apeluje o modlitwę o dar pokoju oraz o pomoc materialną dla Afgańczyków

O modlitwę o dar pokoju dla Afganistanu zaapelował w Radiu eM abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki. W niedzielę (5.09) Kościół w Polsce będzie przeżywać Dzień Solidarności z Afgańczykami.

– Pierwszą wartością, której potrzebują Afgańczycy, jest dar pokoju. Apel o solidarność z Afgańczykami to przede wszystkim wezwanie do modlitwy za ten kraj o pokój – mówił abp Wiktor Skworc. Zwrócił uwagę, że trzeba spodziewać się znaczącej emigracji z tego kraju, zwłaszcza do sąsiedniego Pakistanu. Dlatego arcybiskup wezwał też do niesienia pomocy materialnej za pośrednictwem Caritas.

– Bogu niech będą dzięki za miniony czas wakacji – powiedział też metropolita, zauważając, że młodzieżowym ruchom katolickim udało się tego lata zorganizować wypoczynek dla swoich uczestników. Podkreślił, że zbliżający się Dzień Wspólnoty Ruchu Świało-Życie (5.09) to okazja, żeby doświadczać Kościoła jako wspólnoty. – To jest ogromnie ważne, bo to doświadczenie potem pomaga tym, którzy są związani z Ruchem, dzięki temu są bardziej aktywni w parafii, starają się, aby każda parafia byłą wspólnotą. Bo Kościół ma być wspólnotą – mówił abp Skworc.

– Kościół realizuje się i rośnie we wspólnotach parafialnych. Możemy apelować do wszystkich, którzy są uczestnikami Mszy św., żeby każdy angażował się w to, aby ta godzina Eucharystii była godziną doświadczania Kościoła jako wspólnoty. Bo to zależy od wszystkich, poczynając od celebransa i służby liturgicznej mówił arcybiskup. Przypomniał, że II Synod Diecezjalny postulował tworzenie w parafiach zespołów liturgicznych, które będą przygotowywać scenariusz niedzielnej liturgii.

Odnosząc się do rozpoczętego roku szkolnego, zwrócił uwagę, że w poprzednim roku uczniowie byli nawoływani do pewnej samoizolacji, a teraz trzeba się otworzyć i budować wspólnotę klasową i szkolną. Podkreślił, że to zadanie dla katechetów, bo szkoła to także miejsce duszpasterstwa.

Metropolita katowicki przypomniał, że wkrótce (8.09) odbędą się uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Zachęcił też do zastosowania „ekologicznego, zrównoważonego stylu życia”, do którego wzywa we wrześniowej papieskiej intencji misyjnej papież Franciszek.

Posłuchaj "Rozmowy poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..