107,6 FM

Prof. Ryszard Koziołek: Trzeba pielęgnować spokojną debatę na uczelniach jako dobro publiczne

– Trzeba dostrzec i pielęgnować spokojną debatę na uczelniach jako dobro publiczne – powiedział w Radiu eM prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia zainaugurowała właśnie (1.10) kolejny rok akademicki.

– Uczelnia przypomina trochę bramkę na lotnisku. Zdarzają się wprawdzie wypadki gorszące, z którymi trzeba sobie w sposób zdecydowany radzić, ale wchodząc na uczelnię zostawiamy ostre narzędzia poza jej murami. Mam na myśli przede wszystkim sposób odnoszenia się do siebie – mówił rektor UŚ.

Prof. Koziołek zapowiedział powrót w rozpoczętym właśnie nowym roku akademickim do zajęć stacjonarnych na Uniwersytecie Śląskim. Z kolei wykłady dla dużych grup będą odbywać się zdalnie. To, jak powiedział, wymagało ogromnej pracy przy układaniu harmonogramów, aby studenci nie mieli jednego dnia i zajęć stacjonarnych, i zdalnych.

– Chcieliśmy stworzyć przywilej dla osób zaszczepionych – mówił rektor odnosząc się do wcześniejszych planów uzależnienia np. wstępu do akademików od poddania się szczepieniom przeciwko covid-19. Jednak takie plany Ministerstwo Nauki uznało za pozbawione podstaw prawnych.

– Jestem szczęśliwy – tak prof. Ryszard Koziołek skomentował przyznanie Nagrody Literackiej Nike 2021 Zbigniewowi Rokicie za książkę „Kajś”. Wyjaśnił, że to książka wyjątkowa, bo łączy w sobie najlepsze cechy reportażu ze świetną opowieścią, frapującą narracją i przede wszystkim opowiada o świecie, który znamy, ale który nie doczekał się jeszcze wystarczająco głębokiej, różnorodnej opowieści. To opowieść o splątanych losach Ślązaków i tym dziwnym, ale fascynującym miejscu, w którym żyjemy – powiedział.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..