107,6 FM

Janusz Michałek: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pomaga biznesom zagrożonym wojną i ściąga rekordową liczbę inwestorów

– Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pomaga biznesom zagrożonym wojną i ściąga rekordową liczbę inwestorów – powiedział w Radiu eM dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu KSSE SA. Podkreślił, że w Strefie pracuje się obecnie zarówno nad tworzeniem miejsc pracy dla przybyłych do Polski kobiet z Ukrainy, jak i nad stworzeniem warunków do przeniesienia firm z Ukrainy do Polski.

Janusz Michałek: KSSE pomaga biznesom zagrożonym wojną i ściąga rekordową liczbę inwestorów
Radio eM

Dr Janusz Michałek zauważył, że wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny wpływają na utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, dlatego utworzono Strefę Wsparcia KSSE, w której na bieżąco mają być rozpoznawane potrzeby strefowych inwestorów, w tym kwestie związane z sytuacją na rynku pracy.

Gość Radia eM zaznaczył, że doświadczenia wynikające z pandemii COVID-19 zachęcają świat gospodarczy do nearshoringu, czyli do skracania łańcucha dostaw poprzez przenoszenie fabryk z Azji do Europy, w tym do Polski. Janusz Michałek przekonuje, że pod tym względem Polska, a zwłaszcza Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest najlepszą lokalizacją.

Prezes KSSE zapowiedział, że pod koniec maja przyjedzie z wizytą do woj. śląskiego delegacja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To wynik nawiązania kontaktów pomiędzy KSSE a Specjalną Strefą Ekonomiczną w Dubaju podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai, która zakończyła się przed miesiącem (31.03). Podobna wizyta ma odbyć się jeszcze jesienią tego roku. Katowicka strefa zajmuje 2. miejsce na świecie właśnie po tej w Dubaju. – Po co mamy konkurować, lepiej współpracować – powiedział dr Michałek.

Podkreślił też, że ubiegły rok był rekordowy dla KSSE pod względem liczby nowych projektów i wartości pozyskanych inwestycji. Strefa wydała 102 decyzje o wsparciu inwestycji o łącznej wartości ok. 5,35 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 57 projektów za ok. 5 mld zł. Prezes KSSE wskazał, że o polskiej przedsiębiorczości dobrze świadczy fakt, że spośród tych 102 decyzji 58 projektów to przedsięwzięcia firm z polskim kapitałem.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.