107,6 FM

Wychodzi pierwsza na świecie książka ze zbiorem przemówień Wołodymyra Zełenskiego

Francuskie wydawnictwo Grasset publikuje w środę zbiór przemówień Wołodymyra Zełenskiego, wygłoszonych od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego. To pierwsza taka publikacja na świecie - zaznacza telewizja TF1, na którą powołuje się agencja Ukrinform.

220-stronicowa publikacja zawiera 23 przemówienia Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński przywódca od pierwszego dnia wojny występuje codziennie z orędziami i apelami, zwracając się zarówno do swoich rodaków, jak i do obywateli innych krajów oraz społeczności międzynarodowej.

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

Jak podano w komunikacie, wybrane zostały najważniejsze z tych wystąpień, które Zełenski wygłosił od początku wojny.

"Znajdziemy tam dramatyczne wystąpienie pierwszego dnia, ale także wspaniałe przemówienia wygłoszone przed Kongresem USA, parlamentami Francji i Wielkiej Brytanii oraz publikowane w sieci orędzia do obywateli Ukrainy" - wyjaśniono.

Cały dochód z publikacji (książka ma kosztować 10 euro) zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie za pośrednictwem ambasady Francji w Kijowie.

Cytowany przez TF1 przedstawiciel wydawnictwa pisarz Charles Dantzig powiedział, że teksty zostały autoryzowane przez gabinet ukraińskiego prezydenta i były tłumaczone z języka angielskiego.

Według ukraińskich władz oraz wielu ekspertów Rosjanie oczekiwali, że w obliczu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji Wołodymyr Zełenski, krytykowany przez nich wcześniej, jako niepełnowartościowy polityk i były komik, ucieknie z Kijowa. Prezydent Ukrainy pozostał w stolicy, skąd od 76 dni kieruje obroną swojego kraju. Codziennie wygłasza wystąpienia, które publikowane są w sieciach społecznościowych. Na Facebooku Zełenskiego obserwują blisko trzy miliony ludzi. W popularnym na Wschodzie Telegramie śledzi go 1,3 mln użytkowników.

TF1 podkreśla, że od początku rosyjskiej ofensywy Zełenski, człowiek mediów, prowadzi aktywne działania, by uwrażliwić społeczność międzynarodową na sytuację Ukrainy i przyspieszyć wsparcie dla tego kraju, zwłaszcza pomoc militarną.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama