107,6 FM

W Dzień Niepodległości Ukrainy na Jasnej Górze odbędzie się szczególna modlitwa o pokój i niepodległość dla tego kraju

W tym trudnym czasie wojny, chcemy wspierać Ukraińców włączając się w ich modlitwę - powiedział rzecznik prasowym Jasnej Góry o. Michał Bortnik.

Zaznaczył, że "codziennie na Jasnej Górze podczas mszy św. o godz. 15.30 śpiewane są po komunii św. suplikacje (modlitwa o charakterze błagalnym w okresach klęsk żywiołowych oraz nieszczęść), w czasie której zanoszona jest prośba o pokój na świecie, a od lutego br. w sposób szczególny na Ukrainie".

Podkreślił, że w środę 24 sierpnia, w Dzień Niepodległości Ukrainy, modlitwa za wschodniego sąsiada na Jasnej Górze wybrzmi w sposób szczególny.

"Św. Jan Paweł II zachęcał do modlitwy o pokój na całym świecie. Pociągnięci jego przykładem chcemy zanosić błagania za wstawiennictwem Matki Bożej za tych wszystkich, którzy walczą teraz na Ukrainie, którzy bronią niepodległości swojej Ojczyzny, ale również tych, którzy ze względu na czas wojny musieli opuścić swoje domy i uciekać do Polski znajdując w naszym kraju schronienie" - powiedział o. Bortnik.

Przeczytaj też: Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci do Rosji; to może być ludobójstwo

Przekazał, że "liturgia w rycie greckokatolickim dla wiernych z Ukrainy zostanie odprawiona o godz. 18.00 w kaplicy im. św. Jana Pawła II".

"Szczególnym czasem wołania o pokój dla naszego wschodniego sąsiada będzie Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Wezmą w nim udział dzieci ukraińskie, które znalazły schronienie w jednym z ośrodków rekolekcyjnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej" - powiedział rzecznik.

Zwrócił uwagę, że w tym roku wszystkie pielgrzymki piesze zdążające na Jasną Górę modlą się o pokój w Ukrainie. "Często nazywamy ich +pielgrzymami pokoju" - dodał.

W Domu Pielgrzyma i na tzw. Halach mieszka ponad 70 osób, głównie matek z dziećmi z Ukrainy. W każdą niedzielę i święta, w bazylice, o godz. 14.30 odprawiana jest msza św. w języku ukraińskim w rycie rzymskokatolickim. Sakramentem pokuty i pojednania służy paulin z Ukrainy o. Arseniusz.

Paulini użyczyli także Ukraińcom kaplicę św. Jana Pawła II, gdzie celebrowane są liturgie w obrządku greckokatolickim przez ks. Volodymyra Shubę - proboszcza parafii greckokatolickiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie.

Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama