107,6 FM

Elżbieta II spocznie w Windsorze koło rodziców, siostry i męża

Ostatecznym miejscem spoczynku brytyjskiej królowej Elżbiety II będzie niewielka kaplica pamięci Jerzego VI, która przylega do prezbiterium w kaplicy św. Jerzego na terenie zamku w Windsorze. Tam pogrzebani są rodzice oraz siostra zmarłej monarchini.

Kaplica pamięci Jerzego VI jest najnowszą częścią kaplicy św. Jerzego. Jej budowa została zlecona i sfinansowana przez Elżbietę II po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. Ponieważ monarcha zmarł przedwcześnie i raczej niespodziewanie, przed jego śmiercią nie ustalono, gdzie miałby zostać pochowany. Trumnę z jego ciałem umieszczono zatem w królewskiej krypcie w podziemiach kaplicy.

Budowę małej kaplicy, aby tam ostatecznie złożyć ciało Jerzego VI, Elżbieta II zleciła w 1962 r., czyli 10 lat po jego śmierci, a została ona ukończona w 1969 r. W odróżnieniu od bogato zdobionych nagrobków wcześniejszych monarchów, które znajdują się w krypcie, nagrobek Jerzego VI to jedynie marmurowa płyta z wyrytym imieniem i latami życia. W 2002 r. w kaplicy umieszczono prochy młodszej córki króla, księżniczki Małgorzaty, a także jego żony, Elżbiety Bowes-Lyon, która była nazywana królową-matką.

Trumna z ciałem Elżbiety II zostanie umieszczona w kaplicy pamięci Jerzego VI w poniedziałek wieczorem, już po zakończeniu publicznych uroczystości pogrzebowych, podczas ceremonii tylko dla członków rodziny. W tym samym czasie przeniesiona zostanie tam trumna z ciałem zmarłego w zeszłym roku jej męża, księcia Filipa, która pozostaje w królewskiej krypcie.

Kaplica św. Jerzego na zamku w Windsorze jest dostępna dla zwiedzających.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama