107,6 FM

Kanada i Holandia przystąpiły do sprawy Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Trybunałem w Hadze

Kanada i Holandia w środę złożyły wspólny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze o włączenie do sprawy Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa, poinformował sekretariat Trybunału.

"Kanada i Królestwo Niderlandów, powołując się na artykuł 63 Statutu Trybunału, złożyły do sekretariatu Trybunału wspólny wniosek o włączenie do sprawy dotyczącej oskarżenia o ludobójstwo zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa (Ukraina kontra Federacja Rosyjska)" - czytamy w komunikacie sekretariatu.

W komentarzu do wniosku zwraca się uwagę, że Kanada i Holandia skorzystały z art. 63 Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którym strona umowy międzynarodowej ma prawo interweniować w postępowaniu związanym z jej wykładnią.

We wspólnym oświadczeniu zauważono, że Konwencja ma ogromne znaczenie dla zapobiegania i karania ludobójstwa, a prawa i obowiązki w niej zapisane leżą w gestii całej społeczności międzynarodowej.

Jak poinformował Ukrinform, do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ wpłynęły oświadczenia 24 państw, które popierają stanowisko Ukrainy w sprawie Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu ludobójstwu.

Sprawa zasadniczo dotyczy faktu, że Federacja Rosyjska bezpodstawnie twierdziła, że Ukraina rzekomo przez 8 lat dokonywała "ludobójstwa", w szczególności na terytorium Donbasu.

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ zobowiązał Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania inwazji na Ukrainę, której celem Kreml nazwał zaprzestanie rzekomego "ludobójstwa" w obwodzie ługańskim i donieckim. W odpowiedzi Rosja oświadczyła, że nie zastosuje się do postanowienia Trybunału.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama