107,6 FM

Dr Andrzej Sznajder: Nie ma wątpliwości, że zgon księdza Blachnickiego był rezultatem zabójstwa

- W ciele księdza Franciszka Blachnickiego stwierdzono obecność środków toksycznych w stężeniach, które dla organizmu ludzkiego są śmiertelne - potwierdził na antenie Radia eM dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Dr Andrzej Sznajder: Nie ma wątpliwości, że zgon księdza Blachnickiego był rezultatem zabójstwa
Radio eM

Gość Radia eM był pytany, czy nie żałuje, że podczas poprzedniego śledztwa, zamkniętego w 2006 roku, odstąpiono od ekshumacji zwłok. - Być może. Nie jestem w stanie tego ocenić. Trzeba natomiast mieć świadomość, że te kilkanaście lat to, gdy chodzi o badania kryminalistyczne, cała epoka. Być może, nawet gdyby wówczas przeprowadzono ekshumację i badania, nie stwierdzonoby tego, co udało się stwierdzić w toku tej drugiej odsłony śledztwa - zauważył dr Andrzej Sznajder.

Szef katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przekazał również informacje o szczegółach prowadzonego (i wciąż trwającego) śledztwa. Była to bardzo szeroko zakrojona kwerenda archiwalna, nie tylko w archiwach IPN, ale również w archiwach po byłej Stasi i dokumentach aparatów bezpieczeństwa innych krajów, np. Węgier, a także dokumentacji służb austriackich. Prowadzono bardzo intensywne przesłuchania świadków - od wielu lat zamieszkujących poza granicami Polski. Korzystano przy tym z międzynarodowej pomocy prawnej. Śledztwo było kompleksem wielu działań, ogłoszonych podczas wtorkowej (14 marca 2023 roku) konferencji prasowej.

Tymczasem - wobec stwierdzenia, że zgon księdza Franciszka był rezultatem zabójstwa - śledztwo musi być kontynuowane przez prokuratora, celem ustalenia sprawców i mocodawców. Doktor Andrzej Sznajder nie wykluczył, że winnych można szukać również wśród zleceniodawców zagranicznych (np. ZSRR lub NRD). - Wiemy o wymianie informacji między służbami PRL a NRD (Stasi). Wiemy też, że działalność księdza Blachnickiego nie uszła uwadze Moskwy - mówił rozmówca Radia eM podkreślając, że  tego typu zbrodnie się nie przedawniają, bo traktujemy je jako zbrodnie przeciwko ludzkości.

« 1 »