107,6 FM

Kraków. Prawykonanie nowej "Mszy" Henryka Jana Botora

W dniu 8 czerwca podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w trakcie Mszy św. o godz. 16 w bazylice Bożego Ciała pod przewodnictwem abp Józefa Michalika, odbędzie się prawykonanie utworu "Missa in honorem sanctisscimi corporis et sanguinis Jesu Christi" kompozycji prof. Jana Henryka Botora.

Utworem skomponowanym na chór mieszany, orkiestrę symfoniczną i organy zadyryguje sam kompozytor. W inicjatywę tę będzie zaangażowanych ok. 120 osób. Wykonawcami będą: Krakowski Chór Lekarski, chór męski Cantores Sancti Nicolai z Bochni, Chór Bazyliki Bożego Ciała, orkiestra symfoniczna bazyliki Bożego Ciała oraz organista Jarosław Raczek. - "Msza" będzie wyrazem głębokiej duchowości twórcy, który dedykuje swoje dzieło naszej bazylice. Charakterystyczna dla kompozytora prostota formy i wyrazu, przy równoczesnym wykorzystaniu rozbudowanej obsady ma poruszać ducha słuchaczy, zachęcając ich równocześnie do aktywnego włączenia się w prawykonanie poprzez śpiew - zachęca ks. Przemysław Soboń CRL, proboszcz parafii Bożego Ciała. 

Prof. Botor, wykładający wKatedrze Muzyki Religijnej Akademii Muzycznej w Krakowie, mieszkający zaś w Tychach, jest wybitnym kompozytorem, wirtuozem organów, dyrygentem i pedagogiem. Najbardziej znane są jego utwory sakralne, choć skomponował także wiele utworów instrumentalnych o charakterze świeckim. Jego „Missa Joannis Pauli Secundi” na chór i orkiestrę symfoniczną zabrzmiała w 2016 r. w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ogromnym powodzeniem wśród chórów na całym świecie cieszą się jego pieśni: "Misericordias Domini" i "Deus Caritas est", napisane na zamówienie Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Projekt jest organizowany przez fundację Life and Art, a finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kraków. Prawykonanie nowej "Mszy" Henryka Jana Botora   Swój najnowszy utwór zadedykował bazylice Bożego Ciała w Krakowie. Grzegorz Kozakiewicz
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama