107,6 FM

Andrzej Sznajder: Kontekst papieskiej wizyty w Katowicach był bardzo trudny

- Kontekst papieskiej wizyty w Katowicach w 1983 roku był bardzo trudny - mówił w Radiu eM dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Sznajder.

Andrzej Sznajder: Kontekst papieskiej wizyty w Katowicach był bardzo trudny.
Radio eM

40 lat temu, 20 czerwca 1983 roku, Jan Paweł II odwiedził Katowice. Na lotnisku Muchowiec spotkało się z nim wtedy, według szacunków kościelnych, 1,5 mln osób. Jak przypomniał w Radiu eM dyrektor katowickiego oddziału IPN - pielgrzymka do Polski w tamtym czasie nie była czymś oczywistym. - Nie brakowało głosów, że papież nie powinien przyjeżdżać do Polski, w której trwa stan wojenny, w więzieniach nadal przebywają działacze „Solidarności”, obowiązują drakońskie przepisy - mówił Andrzej Sznajder.

Gość Radia eM zwrócił uwagę, że papież przyleciał na lotnisko Muchowiec od strony kopalni Wujek. - To nie był przypadek. Zresztą w czasie homilii papież odwołał się też do historii Solidarności, która była wtedy zdelegalizowana – mówił Andrzej Sznajder. - Dla nas wtedy istotne było też wspomnienie sierpnia 1980 roku, momentu narodzin Solidarności. To było o tyle istotne, że papież niejako utwierdził i przypieczętował to nasze postrzeganie tej nieodległej historii, że to była wielka sprawa  dodał dyrektor katowickiego oddziału IPN.

« 1 »