107,6 FM

Adam Piontek (WORD Katowice): Mam wrażenie, że nie wszyscy rowerzyści znają przepisy

- Obserwując zachowanie rowerzystów, mam wrażenie, że nie wszyscy znają przepisy ruchu drogowego – mówił Adam Piontek, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Adam Piontek (WORD Katowice): Mam wrażenie, że nie wszyscy rowerzyści znają przepisy
Radio eM

Z naszym gościem rozmawialiśmy o bezpieczeństwie rowerzystów. Pytaliśmy m.in. o to, kto ma pierwszeństwo, gdy samochód zbliża się do przejazdu (ścieżki) dla rowerów. - Przepis mówi jednoznacznie: rowerzysta znajdujący się na przejeździe rowerowym ma pierwszeństwo przed pojazdem jadącym po jezdni. Jeżeli rower na ten przejazd już wjechał, to ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak samemu będąc rowerzystą, nie do końca ufam tutaj samochodom – przyznał Adam Piontek.

Co w sytuacji, gdy rowerzysta jadący ścieżką rowerową dopiero dojeżdża do jezdni? - W tej sytuacji jeszcze nie jest na jezdni i przepuszcza samochód. Jednak rowerzysta i kierowca mają wtedy obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. To inaczej niż w przypadku pieszego, który wchodząc na przejście ma już pierwszeństwo przed pojazdem. W przypadku rowerzystów takiego przepisu nie ma. Rowerzysta, jeżeli nie jest na przejeździe dla rowerów, to ustępuje pierwszeństwa samochodowi – mówił egzaminator WORD.

« 1 »