107,6 FM

Prof. Robert Tomanek: Byłbym zwolennikiem utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie

- Byłbym zwolennikiem utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie – mówił w Radiu eM prof. Robert Tomanek, ekonomista, były wiceminister rozwoju.

Prof. Robert Tomanek: Byłbym zwolennikiem utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie
Radio eM

Przed dzisiejszym (5.09) posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej pytaliśmy naszego porannego gościa, jakich decyzji można się spodziewać w sprawie stóp procentowych. Jak mówił prof. Robert Tomanek – Rada powinna obecnie utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. - Trzeba działać rozważnie, a nie gwałtownie. Przedwczesne obniżenie stóp może prowadzić do wzrostu akcji kredytowej i pogłębienia inflacji. Wtedy znajdziemy się w sytuacji, gdy inflacja skoczy z 10 do 13-14 proc. i trzeba się będzie zastanawiać, czy po obniżeniu stóp o 0,5 proc., nie trzeba będzie ich podnieść o 1 proc. Taka zabawa nie służy rynkowi – powiedział ekonomista.

Naszego gościa pytaliśmy też, czy 1 stycznia przyszłego roku może zostać przedłużona tarcza antyinflacyjna. - Trudno powiedzieć. Gdyby tarczy nie było, to możliwe są dwucyfrowe wzrosty inflacji. Chyba, że trendy wygaszania inflacji będą na tyle silne, że nawet zniesienie VAT-u spowoduje, że jednak ceny nie wzrosną adekwatnie – powiedział prof. Robert Tomanek. - Jeśli popyt się obniży, a obserwujemy w różnych sektorach spadek popytu, to producenci będą musieli to uwzględnić. A gdy patrzymy po różnych promocjach, to rezerwy w sprzedaży i w produkcji ciągle są – powiedział gość Radia eM.

« 1 »