107,6 FM

Bartłomiej Gorajczyk: Podejście młodych ludzi do kursów prawa jazdy ma duże znaczenie

- Podejście młodych ludzi do kursów prawa jazdy ma duże znaczenie – mówił w Radiu eM Bartłomiej Gorajczyk z Polskiego Związku Motorowego. Rozmawialiśmy o raporcie Najwyższej Izby Kontroli, który krytykuje system szkolenia kierowców w Polsce.

Bartłomiej Gorajczyk: Podejście młodych ludzi do kursów nauki jazdy ma duże znaczenie
Radio eM

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie NIK krytykuje jakość kursów, pracę instruktorów nauki jazdy, a wreszcie specyfikę egzaminów teoretycznych i praktycznych. Dodaje przy tym, że w Polsce, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, bardzo dużo wypadków powodowanych jest przez świeżo upieczonych kierowców. Zdaniem Bartłomieja Gorajczyka, dyrektora Rajdu Śląska, w większości szkół nauki jazdy instruktorzy dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. - Trzeba podejść do tematu szerzej. Zależy, czego kto oczekuje od kursu. Ucząc jazdy prawie 20 lat często pytałem kursantów, kto przyszedł na kurs zrobić prawo jazdy, a kto nauczyć się jeździć. Na 30 osób tylko 3 chciały nauczyć się jeździć – mówił Bartłomiej Gorajczyk. - Jeśli kursant będzie chciał się nauczyć i będzie to komunikował instruktorowi, to nie wierzę, że on nie będzie chciał go nauczyć jeździć – dodał gość Radia eM.

Zdaniem dyrektora Rajdu Śląska kluczowa jest edukacja. - Jako Polski Związek Motorowy organizujemy turnieje bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jeśli chodzi o te drugie, to biorą udział przede wszystkim szkoły z małych miejscowości, a z Katowic nie ma żadnej – powiedział Bartłomiej Gorajczyk.

« 1 »