107,6 FM

Piotr Kuczera: Zwiększenie udziału samorządów w PIT to słuszny postulat

- Zwiększenie udziału samorządów w PIT to słuszny postulat – mówił w Radiu eM prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Zwiększenie udziału samorządów w PIT to słuszny postulat
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o finansowej kondycji samorządów. Według nieoficjalnych jeszcze informacji, rząd planuje zwiększenie udziału samorządów w PIT i CIT, co ma poprawić ich sytuację finansową. Do tych informacji odniósł się w Radiu eM prezydent Rybnika. - Jeżeli chcemy mówić o zdrowym i silnym samorządzie, to musimy wrócić do zasady, która była u początku lat 90. Jeżeli wyznaczamy obszar zadań, to musimy też wyznaczyć obszar finansowania tychże. Tutaj zaistniały dość duże nierówności i zwiększenie udziału w PIT jest na pewno postulatem słusznym i mam nadzieję, że zostanie to przeprowadzone – powiedział Piotr Kuczera.

Pytaliśmy również, czy samorządom wystarczy pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. - Jeżeli nie będzie takiej sytuacji, że podwyżka jest o 30 procent, ale strona rządowa przekazuje 28 czy 25 proc., to sobie z tym poradzimy – mówił Piotr Kuczera. - Przykład Rybnika pokazuje, że kwota dedykowana oświacie to dziś prawie 47 proc. budżetu – dodał.

Prezydent Rybnika odniósł się także do informacji o problemach z finansowaniem programu „Czyste Powietrze”. - Śląski Związek Gmin i Powiatów już interweniował, działacze antysmogowi robią dobry lobbing, ale dziś jesteśmy w sytuacji, że mieszkańcy zainwestowali w swoje domy. Państwo mówiło, że w ramach programu „Czyste Powietrze” pieniądze będą zwracane. Byłoby nierozsądne, gdyby państwo, które wzięło na siebie pewne zobowiązania tych pieniędzy nie chciało wypłacać. Mieliśmy informację, że w systemie brakuje ok. pół miliarda złotych. W naszym stanowisku mówimy, że system powinien zostać uzupełniony o kolejne 2 miliardy, by program „Czyste Powietrze” mógł być realizowany w tym tempie, które powoduje, że widzimy realną zmianę – powiedział Piotr Kuczera.

« 1 »