107,6 FM

Łukasz Wyszyński: Obowiązkiem państwa jest przygotowywanie się na najbardziej niebezpieczny scenariusz

- Obowiązkiem państwa jest przygotowywanie się na najbardziej niebezpieczny scenariusz – mówił w Radiu eM dr Łukasz Wyszyński z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Rozmawialiśmy m.in. o potencjalnej możliwości konfrontacji NATO z Rosją.

Łukasz Wyszyński: Obowiązkiem jest przygotowywanie się na najbardziej niebezpieczny scenariusz
Radio eM

Naszego gościa pytaliśmy m.in. o wypowiedź ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, który stwierdził, że poważnie traktuje także najgorsze scenariusze mówiące o możliwości konfrontacji. - Sam fakt, że politycy i wysokiej rangi dowódcy wskazują, że taki scenariusz jest możliwy, w mojej ocenie pokazuje, że musimy podjąć działania, które przygotują nas do niego. Z tej perspektywy obowiązkiem państwa jest przygotowywanie się na tego typu scenariusz. To wcale nie oznacza, że ten scenariusz jest najbardziej prawdopodobny, on po prostu jest najbardziej niebezpieczny – powiedział dr Łukasz Wyszyński.

Pytaliśmy również o efekty zakończonej w ostatnich dniach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. - To co było jej główną narracją wpisuje się w to, że Zachód uświadamia sobie, czy też jest w procesie poszukiwania kierunków działań, które będą długofalową odpowiedzią na to, co w tej chwili dzieje się w Ukrainie – powiedział dr Wyszyński. Czy na podstawie Konferencji można uznać, że w Europie nastąpiło już otrzeźwienie w kwestii inwestycji w obronność? - Ta konferencja wpisuje się w cały cykl wydarzeń, które pozwalają Zachodowi uświadomić sobie, że w tej chwili nasze zasoby są niewystarczające, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy oraz patrzenie w przyszłość i układanie sobie stosunków z Federacją Rosyjską – powiedział nasz rozmówca.

« 1 »