107,6 FM

Patryk Białas: Pieniędzy z programów europejskich nie wystarczy na „Czyste Powietrze”

- Pieniędzy z programów europejskich nie wystarczy na program „Czyste Powietrze” – mówił w Radiu eM Patryk Białas, aktywista ekologiczny i katowicki radny KO.

Patryk Białas: Pieniędzy z programów europejskich nie wystarczy na „Czyste Powietrze”
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o tym, czy może zabraknąć środków na program „Czyste Powietrze”. Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego powiedział w tym tygodniu, że pieniądze na ten cel mogą się skończyć za 1,5 roku. Wczoraj minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że dzięki środkom europejskim program będzie miał finansowe zabezpieczenie na 2 lata. - Dobrze, że płyną do nas pieniądze europejskie i znajdują się w szufladce programu FenIKS, natomiast tych pieniędzy publicznych przeznaczonych z programów europejskich nie wystarczy – powiedział Patryk Białas. - Należy przygotować plan finansowy dla tego programu. Program jest atrakcyjny, bo są wysokie dotacje, natomiast nie wszystkie źródła ciepła i technologie wymagają aż tak wysokich. Należy tę sytuację przeanalizować i przygotować rozwiązania, które poprawiałyby jakość powietrza, a z drugiej strony likwidowały ubóstwo energetyczne, bo według statystyk jest to bardzo szeroka skala – mówił gość Radia eM.

Zdaniem Patryka Białasa absolutnym priorytetem powinna być dziś termomodernizacja budynków, a dopiero później wymiana źródeł ciepła. - Zgodnie ze statystykami budynki odpowiadają za 36 procent emisji i 40 procent zużycia energii. To bardzo dużo i mamy tu jeszcze sporo do zrobienia – mówił katowicki radny.

« 1 »