107,6 FM

Przemysław Skrzypiec: W województwie mamy 66 małych parków narodowych

- Ranga rezerwatu przyrody jest równa randze parków narodowych. Można powiedzieć, że w naszym województwie mamy 66 małych parków narodowych - mówił w Radiu eM Przemysław Skrzypiec, regionalny konserwator przyrody.

Przemysław Skrzypiec: W naszym województwie mamy 66 małych parków narodowych
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o rezerwatach przyrody województwa śląskiego. W naszym regionie jest ich w sumie 66. - To są ostoje dzikiej przyrody, ostatnie i najprawdziwsze, które powinniśmy absolutnie chronić. Rezerwaty i parki narodowe niczym się nie różnią z punktu widzenia zakazów i reżimu ochronnego - mówił Przemysław Skrzypiec. Regionalny Konserwator Przyrody podkreślił, że wiążą się z tym określone normy zachowania w rezerwatach. - Na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mamy listę rezerwatów udostępnionych turystycznie. Jeśli ktoś nie jest pewien, czy do danego rezerwatu można wjechać rowerem lub wejść z psem, to powinien tam zajrzeć. Jest tam także dekalog turysty, który rozszerzył się o 10 kluczowych rzeczy, jakie świadomy turysta powinien wiedzieć - powiedział gość Radia eM. Dodał, że turyści lubią schodzić ze szlaków lub wchodzą do jaskiń, czego nie można robić.

Przemysław Skrzypiec wyliczał też, które z rezerwatów mogą być dobrą propozycją na weekendową wycieczkę. - W aglomeracji można polecić rezerwat Segiet i Las Murckowski. Jeśli chcemy dalej, to jakikolwiek rezerwat na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej bądź Łężczok w okolicach Raciborza - mówił regionalny konserwator przyrody.

« 1 »