publikacja 05.10.2025 14:00
Cały Kościół jest misyjny i stanowi jeden wielki lud zmierzający w stronę Królestwa Bożego. Dzisiaj przypominają nam o tym nasi bracia i siostry misjonarze oraz migranci. Nikt jednak nie powinien być zmuszany do wyjazdu, wykorzystywany ani gnębiony ze względu na to, że jest potrzebującym lub cudzoziemcem! - wskazał Leon XIV podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański.
Papież zachęcił, aby w październiku, „kontemplując wraz z Maryją tajemnice Chrystusa Zbawiciela”, zintensyfikować modlitwę o pokój; „modlitwę, która staje się konkretną solidarnością z ludnością dotkniętą wojną”. Leon XIV podziękował szczególnie „wszystkim dzieciom na całym świecie, które włączyły się w modlitwę różańcową w tej intencji”.
Tragedia na Filipinach
Ojciec Święty wskazał na dramatyczną sytuację w środkowej części Filipin, która została spowodowana przez silne trzęsienie ziemi (30 września). Wyraził swoją bliskość z narodem filipińskim oraz zapewnił o modlitwie za tych, którzy najbardziej ucierpieli. „Pozostańmy zjednoczeni i solidarni w zaufaniu Bogu i we wstawiennictwie Jego Matki w każdym niebezpieczeństwie” - powiedział.
Wobec antysemityzmu
Papież wyraził również zaniepokojenie narastającą „antysemicką nienawiścią na świecie”. Nawiązał przy tym do niedawnego ataku terrorystycznego w Manchesterze.
Bliski Wschód
„Nadal jestem zasmucony ogromnym cierpieniem, jakiego doświadcza ludność palestyńska w Gazie” - powiedział Leon XIV. Jednocześnie Papież wskazał na to, że „w dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie, podejmowane są znaczące kroki naprzód w negocjacjach pokojowych”. Wyraził nadzieję na jak najszybsze oczekiwane rezultaty. Jednocześnie poprosił osoby odpowiedzialne o „zaangażowanie się w tę drogę, o zawieszenie broni i uwolnienie zakładników”. Papież zachęcił także do jedności w modlitwie, „aby obecne wysiłki mogły położyć kres wojnie i doprowadzić nas do sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07
Papież: zawsze na pierwszym miejscu musi być ludzka godność!