107,6 FM

Nie tylko Adaś będzie mu wdzięczny

Uroczystość wręczenia odznaczeń, jakie Bronisław Komorowski, prezydent RP, przyznał 18 funkcjonariuszom Policji i Państwowej Straży Pożarnej, odbyła się w piątek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Warszawie.

- Gościmy tu 17 bohaterów. Prowadziliście państwo działania, gdy warunki były wyjątkowo trudne, niebezpieczne. Podejmowaliście ryzyko. Robiliście to profesjonalnie, wyjątkowo. Uratowaliście ludzi - powiedziała podczas uroczystości wręczania wyróżnień Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych. - Jesteśmy z was ogromnie dumni. To dla nas zaszczyt, a wasza postawa to wzór do naśladowania. Wszystkim państwu wyróżnionym należy się nasza głęboka wdzięczność i szacunek. Bo aż strach pomyśleć, co by było, gdyby nie państwo, drodzy zasłużeni.

Wśród odznaczonych był podkom. Michał Godyń z Komisariatu Policji w małopolskich Krzeszowicach. Rankiem 30 listopada funkcjonariusz był jedną z osób poszukujących 2-letniego Adasia, który w nocy wyszedł z domu w Racławicach. Gdy podkom. Godyń odnalazł chłopczyka, ten był już wtedy w hipotermii. Temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 12 st. C. Policjant zaniósł chłopca do najbliższego domu i tam reanimował go aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Uznania dla postawy policjanta nie krył prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu, gdzie trafił 2-letni Adaś.

- Cały łańcuch działań - od odnalezienia Adasia, aż do zapewnienia mu opieki w szpitalu - przebiegł wzorowo. Każdy znał swoje zadania i nikt - mimo trudnej sytuacji - nie stracił głowy - mówił prof. Skalski 11 grudnia podczas konferencji prasowej.

Dziś wiadomo, że nie ma już bezpośredniego zagrożenia dla życia chłopczyka. Z każdym dniem poprawia się stan zdrowia Adasia .

Gratulacje uhonorowanym funkcjonariuszom złożyli również nadinsp. Krzysztof Gajewski, zastępca komendanta głównego policji, oraz gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Przeczytaj także:

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama