107,6 FM

Świadomi swojej małej ojczyzny

O dziejach Kościoła na Śląsku, szperaniu w źródłach i "bramie kluskowej" była mowa na I Śląskim Forum Historycznym w Nysie.

Świadomi swojej małej ojczyzny   - Aby coś znaleźć w archiwum, trzeba jak najprecyzyjniej zadać pytanie, a prócz naukowych publikacji nie lekceważyć też popularnonaukowych źródeł - wskazywał ks. Józef Pater Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Sporym zainteresowaniem cieszyło się I Śląskie Forum Historyczne, które odbywało się w ten weekend w Nysie, w Domu Dobrego Pasterza.

W sumie wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, większość z diecezji opolskiej, ale też przedstawiciele diecezji gliwickiej i katowickiej.

Wśród nich byli zarówno młodzi pasjonaci historii, jak i doświadczeni już poszukiwacze lokalnego dziedzictwa, mający obycie z archiwami i po kilka publikacji dotyczących różnych parafii czy miejscowości w swoim dorobku autorskim. Jedni i drudzy wyszli jednak zadowoleni.

- Patronuje nam św. Jadwiga, bo to jej święto przypadało, gdy rozpoczynaliśmy to sympozjum, i myślę, że tak już zostanie. Chciałbym, żeby była to impreza cykliczna, byśmy spotykali się co rok, by słuchać ciekawych prelegentów, siebie, wymieniać się wiedzą, doświadczeniami i książkami - podsumował imprezę o. Henryk Kałuża, werbista z Nysy, autor kilkunastu monografii śląskich parafii i miejscowości.

Świadomi swojej małej ojczyzny   Wśród licznych publikacji można było znaleźć cenne dla swoich poszukiwań pozycje Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Tym razem zarys historii ziem śląskich przedstawił  ks. prof. Kazimierz Dola, o tym, gdzie szukać źródeł historii Śląska, opowiedział ks. prof. Józef Pater, referat pt. „Zarys dziejów Kościoła na Śląsku” wygłosił bp prof. Jan Kopiec, a wskazówki, jak pisać o Śląsku, dawał o. dr Kałuża SVD.

Był też czas na Mszę św. w intencji uczestników, której w kościele pw. św.św. Piotra i Pawła przewodniczył bp Kopiec.

A pomiędzy wykładami można było na przedstawionej wystawie zerknąć do licznych publikacji o tematyce szeroko związanej ze Śląskiem. Uczestnicy wymieniali się też swoimi publikacjami, czasopismami, uwagami na temat zbierania materiałów. Dzielili się kontaktami zarówno między sobą, jak i do osób, które mają cenne dla pasjonatów - badaczy historii umiejętności, jak np. dobra znajomość łaciny, czytania niemieckiego gotyku czy orientacja w archiwaliach.

Szersza relacja z forum w najbliższym wydaniu opolskiego "Gościa Niedzielnego" (nr 43 na 25 października).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama