107,6 FM

Uczcili Katyń w Panteonie

Z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, w Świątyni Opatrzności Bożej odsłonięto kamienną tablicę upamiętniającą pomordowanych.

- Wysokie krzyże i wysmukłe sosny przypominają światu o tragedii jaka rozegrała się w 1940 r. na jeńcach obozów sowieckich zamordowanych przez NKWD. Decyzja była wtedy jedna: rozstrzelać!  Bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez aktu oskarżenia - przypomniała 19 grudnia Halina Drachal, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Warszawie, podczas uroczystej Mszy św. w Panteonie Wielkich Polaków, sprawowanej z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy zbrodni.

Eucharystii przewodniczył bp Rafał Markowski.

- Ponad 21 tys. osób oddało życie w obronie wartości, w które wierzyli. Nie mogli pogodzić się z myślą, by w Polsce żyć w upokorzeniu. Nosili w sobie jedno wielkie pragnienie. To pragnienie było celem, marzeniem i wartością - mówił duchowny.

Zauważył, że śmierć jeńców i innych osadzonych w wiezieniach, rozumując „po ludzku” była dramatem.

- Niczego złego nie zrobili, a spotkała ich wielka kara. Ich dramat trwa do dziś, bo za tę zbrodnię wojenną, za to ludobójstwo, nikt nie przeprosił. Sprawa nie została wyjaśniona do końca, a oprawcy nie ponieśli konsekwencji - zauważył bp Markowski. Wyjaśnił też, że każda ofiara życia oddana w imię najwyższych wartości, dzięki odkupieniu Jezusa, przestaje być dramatem, a staje się bohaterstwem. Zachęcał też do modlitwy za młode pokolenie, by „nie utraciło hierarchii wartości, u podstaw których jest Bóg, honor i ojczyzna”.

Po Mszy św. została odsłonięta kamienna tablica pamiątkowa. Widnieje na niej napis: „Jeńcom sowieckich obozów w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz więzień na Białorusi i Ukrainie zamordowanych przez NKWD”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama