107,6 FM

Jest nowy komendant Straży Granicznej

Major Marek Łapiński został powołany na stanowisko komendanta głównego Straży Granicznej - poinformowało PAP w czwartek MSWiA. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Dominika Tracza, który kierował SG od 2012 roku.

Premier Beata Szydło powołała Łapińskiego na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, który w czwartek wręczył mu nominację.

Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 roku. Od 1998 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. W latach 2006-2007 był dyrektorem Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Zarządu Komendy Głównej Straży Granicznej.

Jednym z pierwszych zadań nowego komendanta będzie, zapowiadane przez MSWiA, przywrócenie karpackiego oddziału Straży Granicznej. Reorganizacja tej formacji na południu kraju trwała od 2013 roku, a Karpacki Oddział SG z siedzibą w Nowym Sączu przestał istnieć z początkiem 2014 r. i został włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG z siedzibą w Raciborzu.

Nadzorujący SG nowy wiceszef MSWiA Jakub Skiba mówił na początku grudnia PAP, że likwidacja tego oddziału była "chybionym przedsięwzięciem". "Uważamy, że zlikwidowanie tego oddziału było nietrafne; szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację, która się na naszych granicach obecnie rozwija, czyli napływ uchodźców oraz imigrantów" - powiedział Skiba.

Wśród priorytetów związanych ze Strażą Graniczną wiceminister wymienił m.in. zwiększanie jej sprawności i zmiany organizacyjne. Według niego konieczność zmian, wzmocnienie SG wynika m.in. z sytuacji międzynarodowej i kryzysu migracyjnego, który dotyka obecnie UE. Zapowiedział również utworzenie zespołu łącznikowego, czyli zespołu ekspertów, którzy mieliby - w tzw. hotspotach, wspomagać m.in. weryfikację uchodźców. Chodzi o tych cudzoziemców, którzy w ramach deklaracji poprzedniego rządu mieliby trafić do Polski.

Polska zadeklarowała przyjęcie ok. 7 tys. uchodźców. We wrześniu br., podczas nadzwyczajnego szczytu przywódców krajów UE, zdecydowano o tworzeniu punktów rejestracji uchodźców (napływających m.in. z Syrii, tzw. hotspotów, we Włoszech i Grecji.

W Straży Granicznej służy około 15 tysięcy funkcjonariuszy i 3 tys. pracowników cywilnych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama