107,6 FM

Szwecja zaostrzyła politykę migracyjną

Kilkudziesięciu imigrantów protestowało w ośrodku dla uchodźców w związku z wejściem w życie nowego prawa.

Osoby, którym odmówiono w Szwecji azylu, nie będą mogły dłużej otrzymywać zasiłku ani przebywać w ośrodku dla uchodźców - wynika z obowiązującej od środy nowelizacji prawa migracyjnego.

W ten sposób szwedzki rząd chce przekonać imigrantów podających się za prześladowanych uchodźców do dobrowolnego opuszczenia kraju.

"Szwecja nie może być hotelem, gdyż potrzebujemy miejsca dla uchodźców szukających azylu" - oświadczył minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson, komentując nowe regulacje.

Dotychczas imigranci, którzy otrzymali odmowną decyzję w sprawie azylu, mogli pobierać zasiłek oraz zamieszkiwać w ośrodku dla uchodźców do czasu ich przymusowej deportacji.

W praktyce z tym procederem nie radziła sobie szwedzka policja ani służba migracyjna. W 2015 roku na opuszczenie Szwecji oczekiwało 21 tys. osób, z czego 14 tys. uznano za zaginionych. Ponadto niektóre państwa, np. Somalia, Erytrea, Liban oraz Maroko, odmawiają przyjęcia swoich obywateli.

W związku z wejściem w życie nowego prawa migracyjnego kilkudziesięciu imigrantów protestowało w środę w ośrodku dla uchodźców w gminie Vaenersborg pod Goeteborgiem. "Nie wiemy, dokąd mamy pójść. Wylądujemy na ulicy jak psy" - powiedział publicznej telewizji SVT jeden z demonstrujących Osman Jusuf.

W regionie Goeteborga zmiany dotyczyć będą 950 imigrantów; 350 z nich mieszka w obiektach wynajętych przez służby migracyjne.

Oczekującemu na rozpatrzenie wniosku o azyl państwo szwedzkie zapewnia dach nad głową, wyżywienie oraz zasiłek w wysokości od 500-700 koron (ok. 236-331 zł). Jeśli uchodźca nie korzysta ze wspólnej kuchni, otrzymuje większe wsparcie 1800 koron (851 zł).

Minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman poinformował w środę, że Szwecja przedłuży kontrole na granicach do 11 listopada. Oznacza to, że po stronie duńskiej na stacji Kastrup, przed wjazdem pociągów na most nad cieśniną Sund, wciąż sprawdzane będą dokumenty tożsamości. Wymaga to to od pasażerów dodatkowej przesiadki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama