107,6 FM

Wypadek na pielgrzymce: nie jest tak źle

Poszkodowani otrzymali fachową pomoc. Niektórzy pozostaną w szpitalu na obserwacji.

W zdarzeniu, które miało miejsce pod Kłobuckiem poszkodowanych zostało 11 osób z Grupy 1, w tym dwóch księży (ks. Paweł Ostrowski i ks. Dawid Hamrol). 9 z nich trafiło do dwóch częstochowskich szpitali. O samym zdarzeniu pisaliśmy TUTAJ

Dopiero teraz wiadomo dokładnie, jaki jest stan poszkodowanych. Na szczęście, to co wyglądało bardzo poważnie, nie okazało się takie w rzeczywistości. - Większość uczestników kolizji doznało lekkich obrażeń, choć jedna osoba ma dość poważne złamania nogi, inna lekkie wstrząśnienie mózgu. Żadnej z tych osób nie zagraża nic poważnego - informuje ks. Piotr Kozłowski, szef pielgrzymkowej służby medycznej, który cały czas przebywa z chorymi w częstochowskiej lecznicy.

5 osób, wśród nich ks. Dawid Hamrol, zostanie jednak w szpitalu na obserwacji. Jak informują miejscowi lekarze, jest to działanie profilaktyczne.

- Wszystko wydarzyło się w mgnieniu oka. Akurat modliliśmy się, śpiewaliśmy, byliśmy szczęśliwi, że już tak blisko do Częstochowy - relacjonuje ks. Paweł Ostrowski, przewodnik Grupy 1, jeden z poszkodowanych, stojąc pod częstochowskim szpitalem w rozerwanej sutannie. Jak mówi, ma stłuczone żebra, co powoduje problemy z oddychaniem. - Bardziej jednak boli mnie głowa ze stresu i serce, ponieważ jest mi po prostu przykro, że coś takiego nam się przydarzyło - mówi kapłan.

W kryzysowej sytuacji doskonale sprawdziły się wszelkie procedury oraz obsługa pielgrzymki. Natychmiast o zdarzeniu zostały powiadomione rodziny poszkodowanych.

- Gdy wysiedliśmy z karetki, widok był nieprzyjemny, jednak od razu zabraliśmy się do pracy. Najważniejsze to nie poddawać się panice. Czasami sytuacja na pierwszy rzut oka przedstawia się gorzej niż w rzeczywistości. Musieliśmy najpierw posegregować poszkodowanych według stanu i pilności pomocy, a następnie opatrzyć ich rany i przygotować do transportu. Daliśmy radę - cieszy się Klaudia Jasińska, pielęgniarka z pielgrzymkowej służby medycznej.

Działanie pielgrzymkowych porządkowych oraz służb medycznych chwalili ratownicy, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, a także policja.

Chorych w szpitalu odwiedził bp Krzysztof Zadarko, który 13 sierpnia rano powita pielgrzymów na jasnogórskich błoniach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama