107,6 FM

Nota o wydaleniu norweskiej konsul w Polsce przekazana ambasadorowi Norwegii

W odpowiedzi na nieuzasadnione uznanie przez władze norweskie konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata, nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce, została przekazana ambasadorowi Norwegii w Warszawie - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Sławomir Szynkowski vel Sęk.

Pod koniec stycznia MSZ Norwegii poinformowało, że zdecydowało o wydaleniu z Norwegii Kowalskiego, który znany jest z walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet. Według rzeczniczki norweskiego MSZ, przyczyną decyzji o wydaleniu była "niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych".

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zdecydował jednak o pozostaniu konsula na stanowisku do końca upływającej w czerwcu br. kadencji. Resort dyplomacji akcentował swoją pozytywną ocenę pracy Kowalskiego, zabiegając jednocześnie - przy wsparciu szeregu państw Unii Europejskiej i jej przedstawicielstwa w Oslo - o rozwiązanie tej kwestii w drodze dialogu z władzami Norwegii.

W poniedziałek popołudniu Szynkowski vel Sęk napisał jednak na Twitterze, iż władze norweskie uznały polskiego konsula za persona non grata, co - jak zaznaczył wiceminister - "uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji".

Po niespełna dwóch godzinach wiceminister poinformował, że w odpowiedzi na "nieuzasadnione" uznanie przez władze norweskie konsula S. Kowalskiego za persona non grata "nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi Norwegii".

« 1 »
 • Nie lubię Kermita
  11.02.2019 21:16
  Postawa obrońcy, doradcy i reprezentanta rodaków na obczyźnie - konsula Sławomira Kowalskiego wytycza pracownikom polskiej dyplomacji najwyższe standardy przydatności i pomocniczości. Oby ten przykład nie utrwalił w nich potrzeby zabiegania wyłącznie o własne bezpieczeństwo, czyli do wykonywania pracy polegającej na dbaniu o urodę ogródka otaczającgo budynek konsulatu czy ambasady. Sławomir Kowalski, stając w obronie krzywdzonych i poniżonych, zachował się jak trzeba. Jaką postawę wobec człowieka honoru zajmie administracja RP? Czas pokaże.
  doceń 10
 • Podaj nick
  11.02.2019 23:39
  Bardzo dobrze. Niech wiedzą, że nie damy sobą pomiatać.
  doceń 11
 • Anonim (konto usunięte)
  12.02.2019 02:47
  Ach, jak ja bym jeszcze chciał takiej symetrii w stosunkach z USA, Izraelem, Niemcami. Ale i tak dobry początek. Szczerze mówiąc nie liczyłem nawet na to. Jestem miło zaskoczony.
  doceń 4
 • LazC
  12.02.2019 08:40
  Myślę, że jest to odpowiednia sytuacja, by jednocześnie wypowiedzieć umowę między naszymi krajami, na podstawie której Norwegia finansuje "Fundację Batorego" oraz inne marksistowskie organizacje w Polsce.
  doceń 13

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama