Nota o wydaleniu norweskiej konsul w Polsce przekazana ambasadorowi Norwegii

dodane 11.02.2019 18:04

PAP |

W odpowiedzi na nieuzasadnione uznanie przez władze norweskie konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata, nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce, została przekazana ambasadorowi Norwegii w Warszawie - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Sławomir Szynkowski vel Sęk.

Pod koniec stycznia MSZ Norwegii poinformowało, że zdecydowało o wydaleniu z Norwegii Kowalskiego, który znany jest z walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet. Według rzeczniczki norweskiego MSZ, przyczyną decyzji o wydaleniu była "niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych".

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zdecydował jednak o pozostaniu konsula na stanowisku do końca upływającej w czerwcu br. kadencji. Resort dyplomacji akcentował swoją pozytywną ocenę pracy Kowalskiego, zabiegając jednocześnie - przy wsparciu szeregu państw Unii Europejskiej i jej przedstawicielstwa w Oslo - o rozwiązanie tej kwestii w drodze dialogu z władzami Norwegii.

W poniedziałek popołudniu Szynkowski vel Sęk napisał jednak na Twitterze, iż władze norweskie uznały polskiego konsula za persona non grata, co - jak zaznaczył wiceminister - "uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji".

Po niespełna dwóch godzinach wiceminister poinformował, że w odpowiedzi na "nieuzasadnione" uznanie przez władze norweskie konsula S. Kowalskiego za persona non grata "nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi Norwegii".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, DZIECI, MS, MSZ, NORWEGIA, PAP, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 13 LazC 12.02.2019 08:40
Myślę, że jest to odpowiednia sytuacja, by jednocześnie wypowiedzieć umowę między naszymi krajami, na podstawie której Norwegia finansuje "Fundację Batorego" oraz inne marksistowskie organizacje w Polsce.
Plusów: 4 kskiba19 12.02.2019 02:47
Ach, jak ja bym jeszcze chciał takiej symetrii w stosunkach z USA, Izraelem, Niemcami. Ale i tak dobry początek. Szczerze mówiąc nie liczyłem nawet na to. Jestem miło zaskoczony.
Plusów: 11 Podaj nick 11.02.2019 23:39
Niezalogowany użytkownik Bardzo dobrze. Niech wiedzą, że nie damy sobą pomiatać.
Plusów: 2 Lu 11.02.2019 22:07
Niezalogowany użytkownik Retoryka? Miało być: retorsja. Przepraszam za błąd. Takie to wybryki cyfrowej retoryki...

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl