107,6 FM

"USA rozmieszczą więcej wojsk w Polsce"

Stany Zjednoczone planują znacząco zwiększyć liczbę swych żołnierzy w Polsce w sytuacji, gdy administracja prezydenta Donalda Trumpa wzmacnia swoje zaangażowanie w Europie Środkowej - poinformowała ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

Mosbacher, która objęła swoje stanowisko w zeszłym roku, powiedziała w wywiadzie opublikowanym w środę na stronie internetowej dziennika "Financial Times", że amerykański kontyngent liczący 4 tysiące żołnierzy zwiększy się, ale nie chciała ujawnić, czy w Polsce powstanie stała baza.

"Ministerstwo obrony postrzega (siły XXI wieku) jako... bardziej sprawne, bardziej rotacyjne, raczej niż takie, gdzie są szpitale i domy, i gdzie sprowadza się swoje rodziny" - powiedziała Mosbacher. "Ale jeśli chodzi o obecność, która jest niezaprzeczalna, i dużą liczbę żołnierzy amerykańskich tutaj, to właśnie tak jest. I myślę, że (Polacy) dostaną większość tego, czego chcą" - dodała.

Spytana przez "FT", czy chodzi o zwiększenie liczby żołnierzy o setki czy tysiące, odpowiedziała, że "będzie ono znaczące". "Przekracza setkę, setki" - mówiła.

Londyński dziennik zwraca uwagę, że "najnowszą oznaką rosnących powiązań między Waszyngtonem a Warszawa jest podpisanie w środę przez Polskę kontraktu z USA o wartości 414 mln dol. na mobilne wyrzutnie rakiet". Chodzi o umowę na zakup systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS.

Ambasador Mosbacher powiedziała "FT", że gotowość Polski do odgrywania roli w umacnianiu europejskich mechanizmów obronnych miała kluczowe znaczenie dla stosunków polsko-amerykańskich. "Polacy są ważnym sojusznikiem. Inwestują swoje 2 proc. (PKB w obronę), nawet bez nakłaniania. Są gotowi na modernizację swojej armii za 40 mld dol. Szanujemy to" - podkreśliła Mosbacher, porównując Polskę z państwami NATO, które nie przekazują odpowiedniego odsetka PKB na wydatki obronne.

"Poprosiliśmy (inne kraje), aby zintensyfikowały (działania) i wzięły na siebie częściowe obciążenie w postaci 2 proc. swojego PKB (na obronność) i oni narzekają na to. Ale Polacy nie. I to nie pozostaje niezauważone. A więc jeśli chodzi o trwałą obecność tutaj, myślę, że zostaną nagrodzeni" - wskazała.

"FT" przypomina, że w poniedziałek ambasador Mosbacher - "przyjaciółka prezydenta Donalda Trumpa i była dyrektor wykonawcza grupy kosmetycznej Borghese - gościła kolegów z amerykańskich ambasad w 12 stolicach UE, aby omówić, w jaki sposób USA mogłyby wesprzeć Inicjatywę Trójmorza, forum uruchomionego przez Polskę i Chorwację w celu promowania środkowoeuropejskiej integracji gospodarczej". "Równocześnie sekretarz stanu Mike Pompeo wyruszył w podróż po tym regionie, w tym odwiedził Budapeszt, gdzie zobowiązał się, że będzie się starał, aby państwa Europy Środkowej nie wpadły w orbitę Moskwy czy Pekinu" - czytamy w "FT".

W środę w Warszawie rozpoczyna się dwudniowa konferencja na temat budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wezmą w niej udział przedstawiciele kilkunastu państw, m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu.

« 1 »
 • art
  13.02.2019 12:25
  Nic tu nie jest proste i jednoznaczne , Szanowni Panowie! Nic!
  I żadnej , prostej paraleli się nie da…

  Ot, proste zaczęcie dla zrozumienia problemu:

  1. Ksiądz Marek i Kazio Pułaski i konfederacja barska

  Piękna pieśń, co ?Patriotyczna po nich została!
  NASZA!!! POLSKA!!!
  < Jacek Kaczmarski i Jacek Kowalski-"Pieśń konfederatów" >

  Wynik:
  I pierwszy rozbiór 1772 w wyniku tej dziecinady beznadziejnie żałosnej.

  (Bo Prusy aby zmusić Rosję groszem sypnęły)


  2. Bohaterski Tadzio z Kołłątajem i na kosy z dwoma zaborcami (wystarczyła tylko Rosja bo Austria naprawdę nie chciała a Prusy nie musiały. Bo i po co miały swoją 90 tysięczną…)

  (Bo duch rewolucji francuskiej!!! I mason Kołłontaj – ksiądz zresztą. I pieniądze pruskie- kradzione w Rzeczpospolitej zresztą te pieniądze)

  Próby co poniektórych targowiczan próbujących jakąś zatrzeć tą kolejną dziecinadę i ratować co się da… ech – < kaczmarski. Reguiem rozbiorowe >)

  Gdybyśmy cicho siedzieli- doczekalibyśmy Napoleona który już się szykował nowy porządek świata na bagnetach po świecie rozwlec…

  A więc czy teraz, Szanowni Panowie, powinniśmy siedzieć cicho???

  „Śpijcie spokojnie - mędrcy przenikliwi,
  Żonglerzy światła, tak bezsilnie świetni,
  Że nawet temu niezdolni się dziwić,
  Gdy próchnem w mroku świeci ból szlachetny.
  Wszystkoście z góry najlepiej wiedzieli,
  Lecz nie zdołali niczemu zapobiec:
  Naładowana broń - co nie wystrzeli,
  Bo ma na ścianie wisieć ku ozdobie.”
 • W sprawie
  13.02.2019 13:23
  Ciekawe, że nikt nie informuje o treści dzisiejszego wystąpienia Pompeo, w którym domagał się wypłacenia "odszkodowania" organizacjom żydowskim: wpolityce.pl/polityka/433722-holokaust-i-restytucja-mienia-mowil-o-tym-pompeo. Chodzi już nie o 75 miliardów USD, ale o 300 000 000 000 USD, czyli o 1 000 000 000 000 złotych - biliard złotych. W tym kontekście trzeba widzieć wojska "naszego sojusznika".
 • oczywiste
  13.02.2019 13:29
  Wolę mieć jankesów w Polsce niż potomków czerwonoarmistów.
  doceń 13
 • Gość
  16.02.2019 10:36
  a bez metafor?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama