107,6 FM

Ambasador RP w Izraelu: Wypowiedź p.o. szefa MSZ Izraela o Polakach - niedopuszczalna

To całkowicie niedopuszczalne - tak ocenił w nocy z niedzieli na poniedziałek ambasador RP w Tel Awiwie Marek Magierowski wypowiedź p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca, w której powiedział m. in. że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

"Jest czymś zdumiewającym, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela przytacza tak haniebną i rasistowską ocenę. To całkowicie niedopuszczalne" - napisał dyplomata na Twitterze.

Dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz Kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

Odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu Kac stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, <Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki>. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Wcześniej w niedzielę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przekazała PAP, że premier Mateusz Morawiecki poinformował Netanjahu, iż nie weźmie udziału w planowanym wcześniej spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. Zamiast niego na rozpoczynającym się w poniedziałek szczycie Polskę reprezentować ma szef MSZ Jacek Czaputowicz.

« 1 »
 • Albert
  18.02.2019 09:13
  Już po przyjaźni?
  doceń 10
 • Spoko
  18.02.2019 09:21
  "Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy." - i to jest sedno sprawy, dlaczego żydzi maj problem.
  doceń 9
 • gość
  18.02.2019 09:37
  A dziś mamy właśnie czytanie o ofierze Kaina i Abla ! Czy nie więcej Polaków straciło życie za pomoc żydom w czasie okupacji niemieckiej , niż tych, którzy ugięli się pod terrorem hitlerowskim ? ? A ilu żydów oddało życie za Polaków : np rządząc w UB ec. ? Jak widać potomkowie Kaina nadal rzĄdzą się pychą.
 • Bez żadnego trybu
  18.02.2019 11:14
  Takie (i gorsze) słowa to u rzeszy Żydów na całym świecie "maca codzienna". Pisał o tym 20-30 lat temu z cytatami choćby W. Łysiak w wielu książkach ("Wywiad na łamach"). U nas po prostu media i rządy udawały ślepych i głuchych - z różnych powodów, m.in. szantażu. (o Singerze ze WJC pisał Michalkiewicz). Teraz tylko wiemy w PL więcej. Tam od dziesiatków lat kłamią każdego dnia. Piekło czeka. Ale zawsze można się zmienić i przestać obrażać Pana Zastępów w imie "obietnicy mimo wszystko". Bo i Babilin 3.0 być może, ani Mosad i S.B. nie pomoże. Swoją drogą, kiedyś strona katolicka opisze "kuchnie" Dni Judaizmu to oczy wyjdąna wierzch gdy targi o zdjecie krzyża w seminarium zostawały wygrane dzięki zapłacie "po wystepie" żydowdkich "artystów".

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama