107,6 FM

Mosbacher: Israel Katz powinien przeprosić za swoje słowa

Israel Katz, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela, powinien przeprosić za swoje słowa - uważa ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Ambasador USA pytana w środę przez dziennikarzy, czy premier Izraela Benjamin Natanjahu powinien przeprosić za słowa członka swojego rządu, oparła: "Nie. Myślę, że osoba, która je wypowiedziała, powinna przeprosić". Dopytywana, czy Israela Katz powinien w związku z tym przeprosić powiedziała: "Tak, to zasługuje na przeprosiny".

Mosbacher zaznaczyła też, że jej niedawny wpis na Twitterze pokazał jej odczucia, co do tego, jak "nieodpowiedni był komentarz izraelskiego ministra spraw zagranicznych". "Dwaj silni sojusznicy Stanów Zjednoczonych, jak Izrael i Polska, nie powinni używać tego rodzaju retoryki. Jesteśmy zbyt ważni dla siebie, żeby nie rozwiązać tej kwestii" - powiedziała ambasador USA.

"Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza" - napisała Mosbacher we wtorek na Twitterze.

Pytana, jaka jest - jej zdaniem - najprostsza droga, aby rozwiązać obecny konflikt, powiedziała, że po pierwsze trzeba rozmawiać. "Po drugie jest ważne, żebyśmy pokazywali, rzeczy które robimy, aby zwalczać antysemityzm. Wiem, że Polska wykonała wiele wysiłku i jest ważne, żeby Izrael o tym wiedział" - powiedziała ambasador USA.

Israel Katz, p.o. szefa izraelskiego MSZ, odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca - «Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki»".

Dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek w ubiegłym tygodniu, że podczas pobytu w Warszawie, gdzie odbywał się szczyt bliskowschodni, premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

Po wypowiedzi Katza premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 do Izraela. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust Katza, "są absolutnie niedopuszczalne".

« 1 »
 • CSOG
  20.02.2019 10:55
  Pierwszy artykuł w którym zawierające krzywdzącą nieprawdę wypowiedzi Netanyahu i Katz'a nie zostały w całości powtórzone.
  Jest taki stary skecz kabaretu Tey w którym B. Smoleń wypowiada kwestię: "Amerykanie najpierw napadną, to później przeproszą ..." Lata osiemdziesiąte i nic się od tamtej pory nie zmieniło :)
  Ja się już przyzwyczaiłem.
  doceń 6
 • sp
  20.02.2019 11:03
  Wbrew temu, co chciałaby pani Mosbacher (bo to są oczywiście interesy USA), kiedy minister spraw zagranicznych Izraela wypowiada słowa: "Nasz premier wyraził się jasno", to jest to oficjalne stanowisko rządu w sprawie. Natomiast mnie przeprosiny tych panów nie są do niczego potrzebne. Już znam ich zdanie w temacie wystarczająco dobrze.
 • Ynkao
  20.02.2019 20:40
  Jeden nie powinien przeprosić ,drugi powinien przeprosić - weź się kobieto opamiętaj. Obaj panowie reprezentują swój naród.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama