107,6 FM

Broniarz: Rządowy pakiet dla edukacji jest nie do zaakceptowania

Zaproponowany w piątek przez rząd kontrakt społeczny dla nauczycieli "generalnie jest nie do zaakceptowania" - oświadczył w niedzielę w rozmowie z dziennikarzami prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie o godz. 19 ma się rozpocząć kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych poświęcone sytuacji w oświacie. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to w poniedziałek nauczyciele rozpoczną bezterminowy strajk.

"Jeśli to będzie powtórzenie tego pakietu dla edukacji, to niestety, tak wówczas jak i teraz, mam nadzieję, że wszystkie związki zawodowe go odrzucą" - powiedział mediom przed spotkaniem prezes ZNP.

"On jest generalnie nie do zaakceptowania. Nie tylko z powodu redukcji stanu zatrudnienia. Jest bardzo niebezpieczny dla edukacji wczesnoszkolnej, katastrofalny dla małych wiejskich szkół. To jest rzecz, która będzie jakościowo różnicowała oświatę" - dodał.

"Wydaje mi się, że ktoś, kto pani premier to napisał, zrobił jej krzywdę" - stwierdził.

Rząd przedstawił w piątek nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy. Nauczyciel dyplomowany po wprowadzeniu zmian otrzymałby w kolejnych latach, w wariancie pensum 22 h w 2020 - 6128 zł, 2021 - 6653 zł, 2022 - 7179 zł, 2023 - 7704 zł. W przypadku ustalenia pensum na poziomie 24 h (poziom średniej OECD) nauczyciel dyplomowany mógłby liczyć średnio na następujący wzrost wynagrodzenia 2020 - 6335 zł, 2021 - 7434 zł, 2022 - 7800 zł, 2023 - 8100 zł. Zwiększenie pensum byłoby kroczące i obejmowało cykliczne jego podnoszenie co roku, wraz z przyznaną podwyżką, aż do osiągnięcia pułapu 22 (lub 24) godzin przy tablicy w 2023 roku.

Dotychczasowe rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki) i obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" negocjowała m.in. podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r. oraz zmianę systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

« 1 »
 • TOto
  07.04.2019 22:01
  Kolejny przykład jak działa propaganda władzy. Tym razem oszukuje i szczuje na nauczycieli. Ludzie zastanówcie się, dlaczego obcy człowiek ma wychowywać nasze dzieci za 1800zł miesięcznie? Jakich poświęceń wymagamy od nich? Czy nie mają prawa do godnej płacy, nie mają swoich rodzin i dzieci na utrzymaniu? Pomóżcie nauczycielom w tych trudnych dniach.
 • gośćKA
  07.04.2019 22:33
  Kiedyś mówiło się , że by być księdzem , lekarzem i nauczycielem to trzeba mieć powołanie....Kiepsko z tym teraz... Są natomiast dość liczne "powołania" do demonstracji, polityki i kariery :-( Biedne moje ( i nie tylko moje ) wnuczki i prawnuczki....
  doceń 4
 • hehe
  08.04.2019 08:58
  Nie do zaakceptowania to jest pan Broniarz. Nauczyciele obudźcie się. Ten Wasz "obrońca" zrobi Wam więcej szkody a żadnego pożytku. Podniosą Wam pensum i zwolnią połowę, nie od razu, ale proces ruszył. Dzięki temu politycznemu awanturnikowi. Ok, Wasz wybór, Wasz Przewodniczący.
  doceń 5
 • moim zdaniem
  12.04.2019 10:39
  Pokaż Broniarzu co masz w garażu...
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama