107,6 FM

MEN: Egzamin matematyczno-przyrodniczy odbędzie się zgodnie z planem

Egzamin gimnazjalny z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektorów szkół i kuratorów oświaty, zostanie przeprowadzony według przyjętego harmonogramu we wszystkich szkołach w Polsce - poinformowało w środę MEN.

W środę rozpoczął się trzydniowy egzamin gimnazjalny. W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdają egzamin z wiedzy humanistycznej: najpierw z historii i wiedzy o społeczeństwo, a następnie z języka polskiego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w wydanym w środę komunikacie poinformowało, że do egzaminu przystąpiło ponad 351 tys. uczniów III klasy gimnazjum z ponad 7,3 tys. szkół w całym kraju.

"Dziękujemy wszystkim dyrektorom, samorządowcom, pracownikom kuratoriów, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz nauczycielom, którzy biorą udział w przeprowadzaniu egzaminów, za ich ogromne zaangażowanie i wysiłek włożony w sprawne przeprowadzenie egzaminów" - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, cytowana w komunikacie.

Podano w nim także, że w całej Polsce tylko w trzech szkołach "doszło do nieprzewidzianych sytuacji". "W pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń. Sytuacja dotyczyła egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie, który rozpoczął się o godz. 9:00. Sprawą zajęły się kuratoria oświaty, które dopiero dziś otrzymały zgłoszenie od dyrektorów szkół o tej sytuacji i natychmiast uzupełniły składy zespołów nadzorujących do kolejnej części egzaminu" - poinformował resort edukacji.

"Z kolei do egzaminu z języka polskiego uczniowie przystąpili o godz. 11:00. Egzamin nie został przeprowadzony jedynie w jednej szkole w całym kraju. Sprawa jest wyjaśniana przez kuratorium oświaty" - dodano.

MEN zapewnia w komunikacie, że "zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektorów szkół i kuratorów oświaty zaplanowany na jutro egzamin z przedmiotów przyrodniczych i matematyki zostanie przeprowadzony zgodnie z przyjętym harmonogramem we wszystkich szkołach w Polsce".

W ubiegłym tygodniu minister edukacji podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim, w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne.

Resort edukacji podał, że do kuratoriów oświaty zgłosiło się już ponad 7 tysięcy osób gotowych wesprzeć dyrektorów szkół podczas egzaminów. "To osoby, które posiadają kwalifikacje pedagogiczne i mogą być członkami zespołów egzaminacyjnych oraz zespołów nadzorujących".

MEN zaznacza, że nowelizacja rozporządzeń to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół. "Nowe rozwiązania dają dyrektorowi większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących" - czytamy w komunikacie.

Poinformowano w nim też, że wszystkie chętne osoby, które mają kwalifikacje pedagogiczne, wciąż mogą zgłaszać się do kuratoriów oświaty. W każdym województwie zostały uruchomione punkty informacyjne.

"Kuratoria oświaty, samorządy i okręgowe komisje egzaminacyjne czuwają nad prawidłowym przebiegiem egzaminu i stale monitorują sytuację, wspierając dyrektorów szkół" - podkreślono.

W czwartek gimnazjaliści będą mieli egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - z języka obcego.

« 1 »
 • podaj nick
  10.04.2019 18:59
  strajk potrzebny przed wyborami, aby był chodliwy temat dla mediów, żeby PO nikt nie pytał merytorycznie po co się pchają do korytek
  doceń 9
 • g.m.
  11.04.2019 01:00
  Jak się komuś nie podoba praca lub płaca to zawsze może się przekwalifikować. Bardzo chętnie zamienię się z nauczycielem, który ma płatne: wakacje, ferie, święta, itd., zniżki, darmowe wycieczki i naprawdę bardzo dobrą pensję za 18 godzin tygodniowo. Czekam na propozycje!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama