107,6 FM

To nie Kościół jest właścicielem paryskiej katedry Notre-Dame

Choć brzmi to kuriozalnie, płonąca katedra Paryża nie jest własnością Kościoła. Skoro nie Kościoła, to czyją?

Na mocy ustawy z 1905 r. o rozdziale Kościoła od państwa żaden kościół zbudowany przed jej wejściem w życie nie jest własnością Kościoła. Paryska Notre-Dame, inne romańskie czy gotyckie francuskie katedry i bazyliki - żadna z tych świątyń nie należy do Kościoła. Cały majątek Kościoła (klasztory, plebanie, sierocińce) został skonfiskowany, znacjonalizowany - należy do państwa, ewentualnie do gmin. Kościół jest tylko użytkownikiem tych budowli. Tylko jedna francuska katedra - w podparyskim Evry - należy do Kościoła, bo wzniesiono ją już po wejściu w życie wspomnianej ustawy, w 1995 r.

 

« 1 »
 • wujek_Olek
  15.04.2019 22:21
  Katolobójcza Francja Macrona słynie z prześladowania szczególnie katolików, których w rewolucji francuskiej markiza de Sade w prowincji Wandea topiła masowo w barkach, nazywając to "deportacją pionową", długo przed komorami gazowymi, w imię liberté, egalité, fraternité …

  Długo przed bolszewią Napoleon przekształcał kościoły i klasztory w np. stajnie … przejął jak wcześniej protestanccy władcy, majątek Kościoła Katolickiego, opłacało mu się …

  Neron skorzystał z pożaru Rzymu, Hitler z pożaru Reichstag - obwinili niewinnych - jak z pożaru Notre Dame chce skorzystać Macron -i kogo obwini- Kościół Katolicki, jak na tęczowo-neoliberalnego masona przystało?
  doceń 26
 • rafa2
  16.04.2019 12:47
  Skoro we Francji wprowadzono rozdział kościoła od pańśtwa, to czy ktoś z państwa jest w stanie mi wytłumaczyć, dlaczego to do państwa należą budynki kultu? Skoro rodział, to rozdział.
  doceń 17
 • maksio
  16.04.2019 19:01
  I stąd włąśnie bieże się takie zainteresowanie pomocą przy odbudowie tej katedry wśród polityków z różnych części świata nawet z Rosji czy Ukrainy. Sądzę że gdyby ta katedra należała do Kościoła nie byłoby takiego odzewu. Miejmy madzieję że po odbudowie bedzie to jeszcze kościół katolicki, i że ta tragedia przyczyni się do duchowej odnowy narodu francuskiego.
  doceń 11
 • wally
  19.04.2019 12:34
  taka sama ustawa powinna być wprowadzona w polsce nie watykan budował budynki sakralne , jesli chodzi o norte-dame wszyscy dokładają się do odbudowy oprucz watykanu...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama