107,6 FM

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, a Austriak Peter Handke - za rok 2019.

Nagroda dla Tokarczuk to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

Tokarczuk, która jest w drodze na spotkanie w Niemczech i o nagrodzie dowiedziała się na autostradzie, powiedziała "Gazecie Wyborczej", że po tej informacji musiała się zatrzymać. "To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke (Nobel za rok 2019 - PAP), którego niezwykle cenię" - mówiła pisarka, zdobywczyni piątego Nobla dla polskiej literatury i 15. kobieta, która została uhonorowana tą nagrodą. Na Facebooku Tokarczuk napisała: "Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!".

Decyzja Akademii Szwedzkiej została ogłoszona w czwartek. Polka otrzymała Nobla za "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". "Tokarczuk nie traktuje rzeczywistości jako czegoś raz na zawsze ustalonego. Konstruuje swoje powieści na linii napięcia pomiędzy naturalnymi opozycjami - naturą i kulturą, rozumem i szaleństwem, męskością i kobiecością, wspólnotą i alienacją" - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Zobacz dorobek literacki Olgi Tokarczuk

Akademia Szwedzka uznaje, że jak dotąd "opus magnum" Tokarczuk są "Księgi Jakubowe". "Pisarka poświęciła kilka lat na szukanie informacji o bohaterze - charyzmatycznym przywódcy XVIII-wiecznej sekty, uważanym przez współwyznawców za Mesjasza. Był kabalistą, poszukiwaczem wartości duchowych, próbującym zjednoczyć żydów, chrześcijan i muzułmanów". "To fascynujące, jak Tokarczuk pozwala czytelnikom zajrzeć w umysły postaci, aby stworzyć portret swojego bohatera, który przedstawiany jest z perspektywy innych postaci. To był człowiek o wielu twarzach: mistyk, buntownik, ale też manipulator. (...) Powieść Tokarczuk przedstawia nie tylko tajemnicze życie Jakuba Franka, ale daje też bogatą panoramę niemal zapomnianego rozdziału historii Europy" - napisano w uzasadnieniu wyboru Akademii.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako pokojówka w londyńskim hotelu i psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. W 2018 roku, odbierając w Londynie nagrodę Bookera, podkreśliła, że kolczyki, które ma na sobie, są z czasów, gdy pracowała jako pokojówka.

Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, a także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach. Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Zdradzała fascynacje ezoteryką. Od zawsze deklarowała się jako feministka. Sprzyja także ekologom.

Kim jest Peter Handke, nagrodzony wraz z Olgą Tokarczuk, CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

« 1 2 3 »
 • TOMTOM
  11.10.2019 06:12
  Brawa, uwielbiam Tokarczuk A twierdzenie jakoby autorka dostała za bycie "modną" ekolożką i feministką to kompletna bzdura. Zresztą za co niby dostał Handke? Może za poparcie Milosewica?
  doceń 9
 • GośćMaciej
  11.10.2019 08:49
  Podstawą tej dyskusji jest twórczość literacka. Przeczytałem jedną książkę Pani Tokarczuk "Bieguni", przed kilku laty. Bardzo mi się podobała, miałem też poczucie, że to dobra literatura. Znam tytuły innych książek i nieco wiem o poruszanej tematyce. Uważam, że wiem trochę za mało, by się wypowiadać szerzej o jej twórczości. A tymczasem... Użytkownik "Jawa25" pisze (17.12): "A cóż ona takiego napisała?" Użytkownik "Dirk" pisze (17.30): "dzieł noblistki nie czytałem. Więc jestem całkowicie bezstronny" [sic!]. Zaskakuje mnie, że nie przeszkadza im to brać żywego udziału w dyskusji i wyrażać ostre poglądy. Jednak dużo bardziej zdumiewa znaczne poparcie dla ich wypowiedzi. Mówią "jesteśmy ignorantami, nie czytamy ale się wypowiadamy" - dowiadują się: "dobrze jest nie czytać, dobrze być ignorantem, najważniejsze by ostro skrytykować".
  doceń 15
 • JAWA25
  11.10.2019 12:43
  Czemu w ogóle redakcja poświęca miejsce przyznaniu czegokolwiek osobie bezkarnie szkalującej Polskę i Polaków, skoro inne portale już o tym powiadomiły? To temat religijny?
  doceń 36
 • Erich
  12.10.2019 00:12
  Dziś doczytałem, że drugi z Noblistów - Peter Handke, wygłosił... mowę na pogrzebie Milośevicia... I że podobno w innych krajach dyskusje dotyczą tej kwestii głównie. Czy więc na pewno Tokarczuk dostała Nobla za poglądy, skoro komisja dała nagrodę również zwolennikowi raczej konserwatywnej dyktatury?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama