107,6 FM

Tarnowskie Góry. 19-letni pacjent wybudził się ze śpiączki

To pierwszy taki przypadek w otwartym w lipcu ub.r. ośrodku działającym w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty".

Pacjent jest ofiarą wypadku komunikacyjnego, któremu uległ 25 września 2019 r. Do Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki w GCR19-latek trafił do 20 listopada 2019 r.

W rozpoznaniu stwierdzono śpiączkę nieokreśloną, rozlany uraz mózgu, następstwa urazu śródczaszkowego i stan po nagłym zatrzymaniu krążenia i skutecznej resuscytacji. Jak poinformowała dzisiaj rzeczniczka placówki Marlena Szastok-Gazda, mężczyzna wybudził się pod koniec stycznia.

- Aktualny stan pacjenta oceniamy jako dobry. Jest przytomny, odpowiada na pytania. Z asekuracją fizjoterapeuty i z pomocą balkonika jest w trakcie nauki chodu. Zdiagnozowaliśmy jednocześnie uszkodzenie percepcji wzrokowej oraz słuchowej – powiedziała Anna Blaszkowska, koordynatorka Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej.

Jest to sukces całego zespołu specjalistów Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, w którego skład wchodzą m.in. lekarz, fizjoterapeuta, pielęgniarka, neurologopeda, neuropsycholog i opiekun medyczny. Opracowali oni, a następnie wspólnie realizowali, indywidualny plan opieki nad pacjentem.

Od momentu wybudzenia 19-latek pozostanie w ośrodku jeszcze przez 30 dni. Następnie wróci do domu, gdzie będzie kontynuował leczenie. Niezbędna będzie również dalsza rehabilitacja wzroku i słuchu.

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki uruchomiono w GCR "Repty" w Tarnowskich Górach 1 lipca ub.r. Podczas terapii, która maksymalnie trwa rok, specjaliści różnych dziedzin medycyny sprawują tu kompleksową opiekę nad pacjentem.

Przyjmowane są osoby dorosłe z uszkodzeniem mózgu (wskutek urazów lub chorób), czego efektem może być m.in. stan śpiączki. Z rehabilitacji mogą korzystać pacjenci, u których ocena przytomności w skali Glasgow wynosi od 6 do 8 punktów oraz rozpoznano u nich śpiączkę według międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10.

- Zwracamy się zarówno do rodzin, jak i lekarzy, aby w uzasadnionych przypadkach rozważyli skierowanie pacjentów do naszego ośrodka. Kompleksowa terapia rozpoczęta w odpowiednio szybkim czasie od wystąpienia urazu oraz prowadzona przez profesjonalną kadrę medyczną może stanowić realną szansę na poprawę stanu zdrowia - podkreśliła Anna Blaszkowska. - Jeśli stan osoby w śpiączce jest stabilny, powinno to stanowić sygnał, że hospitalizacja w naszym ośrodku może okazać się dobrym rozwiązaniem - dodała lekarka.

W ramach pobytu w ośrodku przeprowadzane są m.in. takie zabiegi, jak intensywna rehabilitacja neurologiczna, stymulacja polisensoryczna, komunikacja z pacjentem przy użyciu innowacyjnego urządzenia C-Eye oraz wiele innych terapii i technik manualnych wykorzystujących zaawansowane metody rehabilitacji, jak np. PNF, Bobath i Vojty.

Do ośrodka mogą zostać przyjęte osoby, u których nie minęło więcej niż 12 miesięcy od wystąpienia urazu, a w przypadku śpiączki nieurazowej - nie więcej niż 6 miesięcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama