107,6 FM

Papież Franciszek do młodych: Św. Jan Paweł II był niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski

Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Ojciec Święty wygłosił do polskiej młodzieży przemówienie za pośrednictwem TVP1 i mediów społecznościowych archidiecezji krakowskiej.

Papież podkreślał, że św. Jan Paweł II był "niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski", a jego ziemska pielgrzymka "była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka".

- Wspominam go jako wielkiego czciciela miłosierdzia: myślę tu o encyklice "Dives in Misericordia", o kanonizacji św. Siostry Faustyny, o ustanowieniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego - mówił Ojciec Święty. Wskazywał, że Jan Paweł II, w świetle miłosiernej miłości Boga, potrafił ukazać "niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn; rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne". - Wszyscy mogli tego doświadczyć. Także i Wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi - zapewnił.

Słowo papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
Archidiecezja Krakowska

Franciszek wskazywał ponadto, że Jana Pawła II charakteryzowała miłość i troska o rodzinę, a jego nauczanie stanowi "niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla trudności i wyzwań, z jakimi rodziny muszą się mierzyć w dzisiejszych czasach".

Odwołując się do biografii polskiego papieża, który jako chłopiec stracił najbliższą rodzinę, a później doświadczył życia w warunkach ideologii totalitarnych, Ojciec Święty Franciszek mówił, że problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Są natomiast próbą dojrzałości i wiary.

- Z próby tej wychodzi się zwycięsko tylko wtedy, gdy czerpie się z mocy Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał - zaznaczył, życząc młodym, by "całe swoje życie zanurzyli w Chrystusie". - Mam nadzieję, że obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wzbudzą w Was pragnienie odważnego podążania za Jezusem - dodał.


Publikujemy całość przesłania papieża Franciszka do polskiej młodzieży:

Droga Młodzieży,

w tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. To dla mnie okazja, aby zwrócić się do Was, krakowskiej młodzieży, mając w pamięci to, jak bardzo Ojciec Święty Was kochał i wspominając moją wizytę w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży w roku 2016.

Św. Jan Paweł II był niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski, Waszej Ojczyzny. Jego ziemska pielgrzymka, która rozpoczęła się 18 maja 1920 roku w Wadowicach i zakończyła się przed piętnastu laty w Rzymie, była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka.

Wspominam go jako wielkiego czciciela miłosierdzia: myślę tu o Encyklice "Dives in Misericordia", o kanonizacji św. Siostry Faustyny, o ustanowieniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego. W świetle miłosiernej miłości Boga potrafił ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn; rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne. Wszyscy mogli tego doświadczyć. Także i Wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi.

Każdy i każda z Was, Drodzy Chłopcy i Dziewczęta, jesteście naznaczeni przez historię swojej rodziny, z jej radościami i cierpieniami. Miłość i troska o rodzinę charakteryzowały Jana Pawła II. Jego nauczanie stanowi niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla trudności i wyzwań, z jakimi rodziny muszą się mierzyć w dzisiejszych czasach (Por. Przesłanie na Konferencję “Jan Paweł II, Papież rodziny”, Rzym, 30 października 2019 r.).

Problemy osobiste i rodzinne nie są jednak przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły, który jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca. Jako student doświadczył okrucieństwa nazizmu, który odebrał mu wielu przyjaciół. Po wojnie, jako ksiądz i biskup, musiał stawić czoła ateistycznemu komunizmowi.

Trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary. Z próby tej wychodzi się zwycięsko tylko wtedy, gdy czerpie się z mocy Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Jan Paweł II przypominał o tym całemu Kościołowi już od swojej pierwszej Encykliki, "Redemptor hominis", w której pisał: "Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca [...] musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym" (nr 10).

Drodzy Młodzi Przyjaciele, właśnie tego Wam życzę: abyście całe swoje życie zanurzyli w Chrystusie. Mam nadzieję, że obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II wzbudzą w Was pragnienie odważnego podążania za Jezusem, który jest "Panem ryzyka, jest Panem wychodzenia zawsze »poza«. [...] Pan, jak w dniu Pięćdziesiątnicy, chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia. Pragnie On twoich rąk, chłopcze, dziewczyno, pragnie twoich rąk, aby nadal budować dzisiejszy świat" (Przemówienie podczas czuwania modlitewnego na Brzegach, Kraków, 30 lipca 2016 r.).

Zawierzam Was wszystkich wstawiennictwu św. Jana Pawła II i z serca Wam błogosławię. Proszę, również Wy nie zapominajcie modlić się za mnie. Dziękuję!

(tłum. Karolina Zając)

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy