107,6 FM

Janusz Gałkowski: Wodę z kopalń można wykorzystywać

Wodę z kopalń można wykorzystywać na powierzchni – uważa Janusz Gałkowski, Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA. Jak mówił w Radiu eM, część z wód tłocznych spod ziemi nadaje się do spożycia bez uzdatniania, a z części można odzyskać cenne pierwiastki.

Janusz Gałkowski: Wodę z kopalń można wykorzystywać (12.10.2020)
Radio eM

Jak wyjaśnił gość „Rozmowy poranka”, na razie większość wody z kopalń jest wypuszczana do zlewni Wisły i Odry. Projektu jej odzyskania nie ma, ale trwają dyskusje na temat jej wykorzystania.

Zdaniem prezesa SRK, Komisja Europejska powinna zgodzić się na rządowy plan likwidacji górnictwa węgla energetycznego w Polsce. Musi bowiem wziąć pod uwagę uwarunkowania społeczno-gospodarcze oraz doświadczenia Niemiec. Tam – jak przypomniał – samo przygotowanie planu zajęło w latach ’60 ubiegłego wieku 7 lat, a samą realizację przedłużano w czasie.

Janusz Gałkowski podkreślił, że przygotowanie terenów pod nowe inwestycje w miastach, które żyją z górnictwa, to poważne i pracochłonne zadanie. Do takich miast należy Ruda Śląska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy