107,6 FM

Zmarł ks. prof. Alfons Skowronek

Ks. prof. Alfons Skowronek zmarł w nocy 18 grudnia w Warszawie. Był twórcą Katedry Teologii Ekumenicznej Akademii Teologii Katolickiej. Pochodził z Piekar Śląskich.

Ks. prof. Alfons Skowronek miał 92 lata. Zmarł w nocy 18 grudnia 2020 roku w Warszawie.

Jego pogrzeb odbędzie się w środę 23 grudnia 2020 roku, o godzinie 11.00 w Parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich (ul. 3. Maja 40/42). Pochowany zostanie na cmentarzu Zakładu dla Ociemniałych w Laskach.

Zważywszy na sytuację epidemiologiczną w kraju, archidiecezja warszawska zachęca przede wszystkim do modlitwy za zmarłego i udziału we Mszy Świętej w miejscu swojego przebywania.

Ks. Alfons Skowronek urodził się 26 stycznia 1928 roku w Piekarach Śląskich. W 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kontynuował studia teologiczne na KUL w Lublinie. Był twórcą i wieloletnim kierownikiem Katedry Teologii Ekumenicznej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był też członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Napisał dziesiątki książek i setki artykułów naukowych. Przez kilkadziesiąt lat żył w małym mieszkaniu, w tzw. mrówkowcu w centrum Warszawy. Na emeryturze mieszkał w domu księży w Otwocku oraz w prywatnym domu spokojnej starości. Od 2013 r. znalazł swoją przystań Domu Kapłana Seniora Archidiecezji Warszawskiej w Kiełpinie Poduchownym.

- Jestem księdzem archidiecezji katowickiej, ale przez kilkadziesiąt lat pracowałem w Warszawie i trudno byłoby mi wracać na Śląsk. Ksiądz kard. Nycz zgodził się od razu, abym tu zamieszkał. Czego mi brakuje? Kontaktu z ludźmi młodymi, ze studentami, co zawsze było inspirujące. Czasem odwiedzają mnie dwie doktorantki zakonnice. Rodziny nie mam - mówił "Gościowi Niedzielnemu" w 2013 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama