107,6 FM

Artur Soboń: W sprawie górnictwa nie ma planu B, porozumienie z września będzie realizowane

W sprawie górnictwa nie ma planu B, porozumienie z 25 września będzie realizowane – powiedział w Radiu eM Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Zapowiedział, że rząd jest zdecydowany finansować górnictwo do końca zaplanowanego okresu transformacji.

Jak powiedział Artur Soboń, we wtorek przyszłego tygodnia mają zacząć się kolejne rozmowy na temat umowy społecznej, która jest potrzebna także dlatego, by była silnym argumentem dla Komisji Europejskiej na rzecz zatwierdzenia polskiego planu finansowania górnictwa w okresie transformacji. Rozmowy mają odbywać się w grupach tematycznych, m.in. będą dotyczyć osłon socjalnych.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego potwierdził, że rząd bierze pod uwagę postulaty branży okołogórniczej, która domaga się wsparcia rządowego w obliczu likwidacji kopalń. Wyjaśnił, że taka pomoc będzie łatwiejsza niż bezpośrednie dotowanie kopalń.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM wyraził przekonanie, że przedstawiony dwa dni temu (2.02) dokument rządowy „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” nie będzie zaskoczeniem dla związkowców, ponieważ np. plany oparcia polskiej energetyki na energii jądrowej są znane od dawna. Podkreślił, że rząd jest zdecydowany, by dofinansowywać wydobycie węgla niezależnie od tego, w jakim stopniu będą się zmieniać ceny emisji CO₂.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy