107,6 FM

Daniel Beger: Świętochłowice liczą na środki z Funduszu Inwestycji Strategicznych

Świętochłowice liczą na środki z Funduszu Inwestycji Strategicznych. – Będę robił wszystko, żeby lobbować, aby w Świętochłowicach były zrealizowane duże projekty inwestycyjne – powiedział w Radiu eM prezydent tego miasta, Daniel Beger, odnosząc się do planów uruchomienia tego rządowego funduszu.

W ramach starań o te środki władze Świętochłowic złożą wnioski we wszystkich trzech kluczowych działach funduszu: infrastruktura drogowa, renowacje budynków mieszkalnych, rozbudowa placówek oświatowych – zapowiedział prezydent.

Podobnie, jak inne miasta subregionu katowickiego, Świętochłowice jednocześnie obawiają się utraty środków unijnych w związku z planami budowy nowej kopalni w Mysłowicach. Daniel Beger przypomniał, że zarówno marszałek woj. śląskiego, jak i samorządowcy wystąpili do Komisji Europejskiej z wnioskiem o nieodbieranie śląskim miastom środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, co może nastąpić w wyniku wydania koncesji na budowę nowej kopalni.

Odnosząc się do tworzonej w Polsce Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której od wczoraj (1.07) należy obowiązkowo zgłaszać źródła ciepła w poszczególnych budynkach, prezydent oszacował, że w Świętochłowicach może wciąż być nawet 10 tysięcy tzw. „kopciuchów”. Zaznaczył, że w Urzędzie Miasta został otwarty punkt programu „Czyste Powietrze”, ale w ciągu 3 miesięcy zgłosiła się tylko jedna osoba. Daniel Beger podkreślił potrzebę aktywnych działań na rzecz likwidacji niskiej emisji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..