107,6 FM

Prof. Tomasz Szczepański: Aby kształcić więcej lekarzy, potrzeba więcęj szpitali

– Aby kształcić więcej lekarzy, potrzeba więcej szpitali, zwłaszcza wielospecjalistycznych, na dobrym poziomie, gdzie przyszli medycy mogliby zdobywać praktykę – powiedział w Radiu eM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak wyjaśnił, w tej chwili nie da się już znacząco zwiększyć limitu przyjęć na studia medyczne.

Drugim hamulcem utrudniającym zwiększenie liczby studentów medycyny jest brak kadry naukowej, której nie przyciąga na uczelnię niezbyt atrakcyjne wynagrodzenie. Tymczasem w trakcie pandemii z pracy w służbie zdrowia zrezygnowała znaczna część lekarzy, którzy pracowali na emeryturze. – Niedobory – zauważył rektor SUM – widoczne są zwłaszcza w specjalnościach, które są najtrudniejsze i wymagają najwięcej wyrzeczeń, jak onkologia, czy pediatria.

– Musimy pomyśleć o inwestycjach w nowe szpitale – apelował gość „Rozmowy poranka”. – Śląsk w ostatnich 15 latach nie skorzystał z inwestycji budżetowych. Dlatego wnioskujemy, żeby szpitale powstawały – mówił, zwracając uwagę, że tańsza jest budowa nowych szpitali niż odnawianie starych, a najstarsze z działających na Śląsku są z początku XX wieku.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..