107,6 FM

Kazimierz Karolczak: Wierzę, że gospodarka Śląska i Zagłębia będzie drugą gospodarką w Polsce

– Wierzę, że czasy świetności Śląska i Zagłębia wrócą a nasza gospodarka będzie drugą w Polsce po warszawskiej, a nie, jak teraz, piątą; tymczasem od lat osuwamy się w rankingach – mówił w Radiu eM Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– To był mocno przepracowany czas – tak Kazimierz Karolczak ocenił pierwsze cztery lata działania metropolii, które minęły latem. Zapewnił, że w przyszłym roku zobaczymy wyraźne efekty działania GZM. W metropolitalnym budżecie, jak powiedział, znajdzie się rekordowa kwota 550 mln zł na działania które bezpośrednio odczują mieszkańcy. Będą to m.in. zwiększone wydatki na Kolej Metropolitalną, realizacja projektu Kolej Plus, zakup 60 autobusów elektrycznych i 20 wodorowych, Rower Metropolitalny, Velostrada łącząca Katowice z Zagłębiem.

Gość Radia eM dodał, że według wyliczeń ministerstwa finansów GZM będzie mieć w budżecie mniej o 30 mln zł środków pochodzących z podatków. W ramach Polskiego Ładu metropolia otrzyma natomiast 4,5 mln zł dotacji w Programie Inwestycji Strategicznych na budowę portalu dla inwestora w ramach projektu platformy otwartych danych GZM. Będzie to nowatorski w Polsce, ale w przyszłości  realizowany w całym kraju, projekt dający szybką informację dla inwestorów.

Kazimierz Karolczak zaznaczył, że wkrótce podmioty skupione w GZM czeka wspólny zakup gazu. Tymczasem ostatnio został rozstrzygnięty przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej. Najkorzystniejsza ze złożonych ofert od dostawców przekraczała o 100 mln zł planowane wydatki. Jak zaznaczył szef GZM, to oznaczało konieczność zgody wszystkich 112 podmiotów uczestniczących w grupie zakupowej na tę wyższą cenę. Podjęto decyzję o rozstrzygnięciu tego przetargu i nie rozpisywaniu nowego z obawy przed jeszcze mniej korzystnymi ofertami.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..