107,6 FM

Janusz Steinhoff: Jestem pesymistą, patrząc na gospodarkę w nowym roku

– Jestem pesymistą, patrząc na gospodarkę w nowym roku – powiedział Radiu eM Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Były wicepremier i minister gospodarki ocenił podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych jako działania konieczne, ale zdecydowanie spóźnione.

Janusz Steinhoff: Jestem pesymistą, patrząc na gospodarkę w nowym roku
Radio eM

Janusz Steinhoff  zarzucił administracji państwowej oddalanie problemów, zamiast ich rozwiązywania. Podkreślił, że Polska powinna zdecydowanie wprowadzać restrykcje sanitarne związane z pandemią COVID-19, tak jak to się dzieje w innych krajach.

Odnosząc się do walki górników o wypłatę rekompensat za pracę w dni wolne w Polskiej Grupie Górniczej, przypomniał że górnictwo ponosi konsekwencje wieloletnich zaniedbań. Dodał, że jego zdaniem związkowcy i rządzący nawzajem się oszukują. – Górnikom trzeba mówić prawdę – powiedział, wyjaśniając, że zawarty w umowie społecznej termin likwidacji kopalń, a także zagwarantowane podwyżki płac są z ekonomicznego punktu widzenia nierealne.

Gość „Rozmowy poranka” zaznaczył też, że Polska musi zrezygnować z górnictwa węgla kamiennego. Zwrócił uwagę, że wprawdzie Niemcy zwiększyli zużycie węgla w energetyce, ale zapowiedzieli likwidację kopalń do 2035 roku. Obecne większe wykorzystanie tego surowca jest wynikiem okresowego wzrostu cen gazu na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..