107,6 FM

Dr Marcin Baron: Światowe Forum Miejskie WUF11 pokazuje, że Katowice stać na wielkie, światowe imprezy

– Światowe Forum Miejskie WUF11 pokazuje, że Katowice stać na wielkie, światowe imprezy – powiedział w Radiu eM dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podkreślił, że miasta mają przed sobą spore wyzwania wynikające m.in. ze zmian klimatycznych.

Dr Marcin Baron: Światowe Forum Miejskie pokazuje, że Katowice stać na wielkie, światowe imprezy
Radio eM

Jak wyjaśnił dr Marcin Baron, Światowe Forum Miejskie służy nie tylko dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed włodarzami miast, ale też potem trzeba umiejętnie przenieść wnioski z dyskusji na rzeczywistość miejską. Jednym z wiodących zagadnień jest obecnie ekologizacja miast. – Oczekujemy coraz więcej, chcemy żyć w pewnym komforcie środowiskowym. Stąd tak ważne tematy związane z błękitno-zielonym miastem, czyli z wodą i zielenią w mieście – zauważył.

– Bogata część globu spogląda dziś w stronę miast biedniejszych, które są w trudniejszych warunkach klimatycznych. Bo coraz lepiej zaczynamy rozumieć, że życie w miastach już nie jest taki komfortowe, jak kiedyś. Zmiany klimatyczne sprawiają, że w miastach mamy coraz więcej gwałtownych zjawisk pogodowych, występuje m. in. tzw. efekt wyspy ciepła, czy powodzie, mamy też zagrożenia epidemiczne czy wynikające z sytuacji geopolitycznej. Dla miast afrykańskich, czy części azjatyckich to chleb powszedni, żeby radzić sobie z wysokimi temperaturami, higieną, czy zamieszkami. Podglądamy, jak oni sobie radzą przy zdecydowanie mniejszych środkach finansowych i co można by przenieść na grunt europejski – mówił w „Rozmowie poranka” Radia eM dr Marcin Baron.

Gość Radia eM podkreślił, że Katowice to jeden z mniejszych i miej znanych ośrodków, w których dotąd odbyły się World Urban Forum. – Trzeba na to patrzeć jak na inwestycję, która pokazuje, że w Katowicach da się zrobić kolejną dużą, świetną, światowej rangi imprezę – podsumował dr Baron.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.